372 Het doel was een door schijven voorgestelde batterij, waarvan de stukken op 10 M. afstand van elkander waren opgesteld, terwijl 15 M. achter de eerste linie de voorwagens werden aangetroffen. Op 1600 M. werden nu in 4 minuten door een batterij van 6 stukken van 9 cM. 24 granaatkartetsen verschoten en daarmede 49 treffers verkregen. Deze treffers waren in dier voege verdeeld, dat 4 officieren en 36 bedieningsmanschappen buiten gevecht gesteld en 6 stukken en 3 voor wagens getroffen waren. De schijven, die menschen voorstelden, waren gemiddeld door 4, de stukken door 8 projectielen of scherven geraakt, zoodat gerust kan worden gezegd, dat in de werkelijkheid de geheele batterij zou zijn vernietigd. Onmiddellijk daarna gaf een compagnie infanterie van 191 geweren tegen hetzelfde doel, en op denzelfden afstand ook in 4 minuten 8 salvo's af. De resultaten "waren toen, dat geen officieren, 8 bedieningsmanschappen, 1 stuk en 2 voorwagens werden getroffen. De bedieningsmanschappen hadden gemiddeld iets meer dan 1 kogel gekregen, het stuk was geraakt door 1 projectiel, dat hoegenaamd geen schade zou hebben berokkend. Toen daarop een peloton infanterie hetzelfde doel tot op ongeveer 600 M. was genaderd en daarop vuur had gegeven, werd bevonden dat 12 bedieningsmanschappen en 2 stukken waren getroffen. Rev. Mil. de l'Etranger. Ben weddenschap. Een interessante weddenschap is onlangs gewonnen door den kapitein Bottego van het 19e Artillerie Regiment, gedetacheerd aan de Centraal Artillerie Schietschool te Nettuno. Deze officier had gewed in 24 uur minstens 250 K. M. te paard af te leggen, zonder daarbij af te zitten, dan alleen om een ander paard te bestijgen. Daar de officieren aan de schiet school alleen 's Zondags vrij van dienst zijn, en om zich niet te ver te verwijderen werd besloten, dat de weg van Anzio naar Cecchina (30 K.M.) dienen zoude om de weddenschap te beslissen. Den 25en Nov. ten ll3/4 uur n. m. steeg kapitein Bottego te paard en bleef in den zadel tot den volgenden dag (Zondag) 11 uur 50'n. m., na in dien tijd 9 maal genoemden weg en bovendien 12 K. M. dus in het geheel 282 K. M. te hebben afgelegd. Yan de 24 uur had hij gedurende 21 gedraafd, 2'/a gestapt, terwijl >/2 uur noodig was geweest om 5 maal van paard te verwisselen en te eten. Den volgenden dag verrichtte de kapitein zijn gewonen dienst. Dezelfde

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 377