373 officier heeft eens in Massowah 70 K. M. langs een zeer slechten weg op 3 paarden in 31/a uur afgelegd, terwijl het verschil in hoogte tusschen het punt van vertrek en dat van aankomst 2400 M. bedroeg. Militaire wielrijders. De, onder voorzitterschap van den sous-chef van den Generalen Staf, Generaal Majoor de Boisdeffre, samengestelde commissie tot het doen van voorstellen betreffende den Militairen Wielrijdersdienst heeft hare beraad slagingen geëindigd en haar rapport aarr den Minister van Oorlog ingediend volgens La France Militaire van 15 Dec. 1891 komt de voorgestelde regeling in het kort hierop neer. De wielrijders behooren tot de non-combattanten en dienen om het verkeer tusschen de verschillende commando's te onderhouden. Zij zijn verdeeld in 2 soorten, Generale Staf- en Troepenwielrijders, en recru- teeren zich uitsluitend uit manschappen van de reserve en van het ter ritoriale leger. Aan elk korpscommando worden 8, aan eiken divisie-staf 2, elk regimentscommando 4 wielrijders toegevoegd, zoodat er 69 bij elk legerkorps komen. In tijd van vrede zullen de legerkorpscommandanten en de gouverneur van Parijs hen af en toe tot het houden van oefeningen oproepen. Jaarlijks heeft op 1 Juli een onderzoek plaats omtrent de geschiktheid als militair wielrijder; behalve manschappen van de reserve en het territoriale leger mogen hieraan ook manschappen van het staande leger deelnemen, wier diensttijd als zoodanig op 1 Januari d. a. v. eindigt. Een Generale Staf-Wielrijder moet op goede wegen in 6 uren minstens 90 K. M., een Troepen-Wielrijder in 4 uur 50 K. M. kunnen afleggen. Als model rad wordt de bicycle voorgesteld. Elke wielrijder, die or.der de wapenen geroepen wordt, moet zijn rad meebrengen en ontvangt voor slijtage een dagelijksche toelage van 50 centimes in gewone tijden en 75 centimes bij manoeuvres. Bij mobilisatie worden de noodige rijwielen gerequireerd en in gebruik genomenwordt het leger weer op voet van vrede gebracht dan ontvangen de eigenaars de rijwielen terug en worden voor de slijtage schadeloos gesteld. Bovendien zullen in de artilleriewerkplaatsen 600 vélocipèdes vervaardigd worden; bij de manoeuvres kunnen er hiervan gebruikt worden om onbekwaam geworden rijwielen te vervangen. Lengte van den pas. Aan de technische hoogescholen te Karlsruhe en te Hannover heeft men zich in de laatste jaren ernstig bezig gehouden met het bepalen van de

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 378