BE SPEELLUIJDEN IN HET LEGER. De tegenwoordige toestand onzer muziekkorpsen is bijzonder treu rig. Van al de militaire kapellen voldoet slechts eene aan billijke eischen, terwijl de overige aan chronische anaemie lijden en een treurig bestaan voortslepen. Voegt men hierbij het afschuwelijk ge jank der signaalhoorns, waartegen zelfs het muzikaal gehoor dei kazerne gladakhonden in opstand komt, dan zal men mij toegeven dat eene reorganisatie van deze, voor den goeden geest in den troep zoo noodzakelijke kapellen voor ditmaal werkelijk eens in de traditioneele lang gevoelde behoefte voorzien zou. Doch laten wij alvorens ons met eene nieuwe organisatie te bemoeien, eerst de oorzaken eens bespie- ken, waaraan het tegenwoordig verval dier muziekkorpsen te wijten is; als eerste en voornaamste oorzaak meen ik te moeten noemen dat wij, de Stafmuziek buiten bespreking gelaten, slechts officieuse muziekkorpsen bezitten, dat wil zeggen dat de muzikanten welke eene kapel vormen niet als zoodanig te boek staan, geen hoogere soldij genieten dan hunne graadgenooten bij de andere wapens en diensten, noch van eenig distinctief voorzien zijn; aan dezen toestand zijn verschillende nadeelen verbonden. Ten eerste geeft hij aanleidiug tot veel verloop. Goed oppassende soldaten die bevordering wenschen te maken, geven zich hoogst zel den voor muzikant opeenmaal toch in de kapel ingelijfd, kunnen zij als zoodanig geen bevordering maken en zijn zij dus genoodzaakt om öf ten eeuwigen dage van bevordering af te zien öf na eenigen tijd weder gewoon soldaat te worden en daarna door middel van een verblijf aan een der kaderscholen den door hen verlangden graad te halen. Het is natuurlijk, dat zoo iemand ongaarne door een tijde- lijken werkkring buiten zijn eigenlijk vak, de bedrevenheid in de door hem soms met moeite aangeleerde exercitiën en theorieën verliest. De muziekkorpsen zijn derhalve voor aanvulling aangewezen op

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 37