381 reserve de vizierlijn op 627 en den grond op 700 M. snijdt. Alle kogels, die tusschen 590 en 627 M. de vizierlijn snijden, treffen in de reserve. Van den bundel van middelmatige schutters bedraagt dit 14.5 °/0. Ook de ricochet-uitwerkiug kan grooter zijn, doordien de invalshoeken der banen op het dalend terrein kleiner zijn dan op de vizierlijn. Tegenover deze nadeelen staat het voordeel, dat het terrein achter de kruin van het plateau niet kan worden ingezien door den vurenden troep, zoodat de uitwerking op soutiens en reserven veel van het toeval zal afhangen. (1) Door grooteren afstand van de voorste linie te nemen en door het formeereu van smalle fronten kan de vuur- uitwerking nog verminderd worden. Bij de door ons gekozen voorbeelden werd ondersteld, dat de af standen bekend waren, zoodat met het juiste vizier geschoten werd. Dit vizier werd opzettelijk 50 M. hoog er genomen dan voor den afstand tot de voorste afdeeling noodig was, om daardoor de gelieele kern van den bundel op het rijzend of dalend terrein te brengen. Deze regel moet steeds in acht genomen worden. Daar op rijzend terrein de dieptespreiding van den bundel sterk vermindert, zal men bij onbekendheid met den afstand met tivee vizieren gelijktijdig laten schieten, om het doel, zoo mogelijk, in de kern van den gecombineerden bundel te brengen. Op dalend terrein neemt de 50 °/D dieptespreiding reeds van zelf zoo belangrijk toe, dat het gelijktijdig gebruik van twee vizieren onnoodig wordt. Soms kan op een voor den vurenden troep onzichtbaar doel uit werking worden verkregen. Om dat onzichtbare doel te kunnen treffen is het noodig, dat tus schen den vurenden troep en het doel een bepaald punt (of eene bepaalde lijn) als hulpmikpunt wordt aangewezen, dat zich zoo moge lijk scherp op het terrein afteekent. Zulk vuur noemt men indirect vuur. Eene voldoende uitwerking door indirect vuur kan echter slechts (1) Als de vurende troep zulk een plateau voor de soutiens en reserven onveilig wil maken, moet door het nemen van meerdere mikpunten het vuur in de breedte meer verspreid worden. (Vergelijk blz. 313, keuze van het mikpunt.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 386