384 Wordt de voet der borstwering tot mikpunt gekozen, dan moet natuurlijk geschoten worden met een vizier voor den afstand x -j- a, dus in dit geval met een vizier van een afstand van 910 M. (In de practijk dat van 900 M.) Wij hebben hiermede aangetoond, dat het beschieten van een onzichtbaar doel uit een ballistisch oogpunt mogelijk is. Uit een tactisch oogpunt is het in den regel te kunstmatig en daardoor in de practijk doorgaans onuitvoerbaar. Al is de hoogte der dekking en de afstand van het doel achter de dekking ook nauwkeurig bekend, dan zal toch in den regel de waarneming onmogelijk zijn, zoodat men gevaar loopt zijne munitie nutteloos te verspillen, De kwetsbaarheid der verschillende formation en de daarvan afgeleide grenzen voor liet gebruik van het bundelvuur. De kwetsbaarheid eener formatie kan worden afgeleid uit de tref kans, welke men op het proefveld met den bundel van middelmatige schutters op horizontaal terrein in gunstige omstandigheden heeft. Neemt men dan aan, dat op het gevechtsveld de trefkaus van zulke schutters 1/20 bedraagt van die op het proefveld, en dat men de uitwerking voldoende mag noemen, als men ongeveer 1 °/0 in het doel brengt, dan kan men de grenzen bepalen, waarop de oorlogs doelen nog mogen beschoten worden. Volgens kolonel Ortus is in Frankrijk aangenomen, dat de uit werking op het gevechtsveld l/l0 van die op het proefveld zal zijn, en dat een troep van formatie moet veranderen, als de vijand met zijn vuur 1 °/o treffers verkrijgt, terwijl in Duitschland en Oostenrijk voor dit laatste 2/3 °/Q zou aangenomen zijn. Wij betwijfelen echter sterk, of bij de tegenwoordige samenstelling der legers de uitwerking op het gevechtsveld ooit 1/10 van die op het proefveld kan zijn. Immers telt het Duitsche bataljon op voet van vrede ruim 400 man en op voet van oorlog ruim 1000 man, en is de Fransche compagnie op voer, van vrede ingedeeld in 8 en op voet van oorlog in 16 escouades (groepen); zoodat bij eene mobi lisatie nagenoeg 3/5 onder de wapenen komt, wat in geen jaren aan

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 389