389 knielende houding nagenoeg hetzelfde verlies als in staande houding. Voor de open sectie-colonne biedt de knielende en zelfs de liggende houding weinig voordeel aan, als zij zich daardoor niet aan het vijan delijk oog onttrekken kan. Ook hieruit blijkt weer hoe weinig ge schikt deze formatie voor het gevechtsveld is. Aangezien het echter moeilijker is om het vuur te regelen op lagere doelen dan op staande, zoo zullen ondiepe colonnes, die op open terrein binnen het vijandelijk vuur moeten stilstaan, steeds de knie lende of liggende houding aannemen. Om nu uit de uitkomsten op het proefveld de betrekkelijke kwets baarheid der verschillende formatiën af te leiden stellen wij, zooals hiervoren reeds werd gezegd, de uitwerking op het gevechtsveld met den bundel van middelmatige schutters gelijk aan '/2 0 en nemen aan, dat de formatie kwetsbaar wordt, zoodra met dat vuur 10/o treffers wordt verkregen. Nu zijn in den staat slechts de directe treffers be rekend; doch bij de behandeling van de ricochet-uitwerking van den bundel hebben wij gezien, dat op gunstig terrein het aantal ricochet- treffers soms de helft van het aantal directe treffers kan bedragen. Met de ricochet-uitwerking moet dus rekening gehouden worden, te meer, daar wij bij de samenstelling van den staat hebben aangeno men, dat het middelste trefpunt in den voet der voorste afdeeling van het doel valt, hetgeen juist voor de ricochet-uitwerking het gunstigste is. In dat geval toch kan het aantal ricochet-treffers op een peloton in staande houding bedragen: op 300 400 500 600 700 800 en 900 M. 20.5 15.5 13 10.5 8 7 en 5.7 0/o Wij stellen dus de eischen niet te hoog, als wij aannemen, dat het aantal ricochet-treffers ongeveer het 1j4 van her geheel zal bedragen waaruit volgt, dat de kwetsbaarheid voor zeker doel begint, als het 3/4 of 0.75 °/0 directe treffers opvangt. Waar dus in dezen staat het procent directe treffers ongeveer 0.75 X 20 15 aanwijst, kan op het gevechtsveld op eene uit werking van l°/0 gerekend worden en begint de kwetsbaarheid voor zeker doel. Men versta ons wel; dit wil geenszins zeggen, dat het doel op grooteren afstand geen verlies zal lijdenmaar dat verlies zal Diet

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 394