392 wordenboven de 400 M. kan dit slechts ten koste van veel munitie geschieden. Hoogere doelen worden tot 700 M. met goed gevolg beschoten. Boven dien afstand mag alleen gevuurd worden op doelen, welke door hunne afmetingen een bijzonder gunstig doel aanbieden (batterijen, troepenmassa's); zoo ook tot het onder vuur houden van defile's of ancleie belangrijke punten, waarlangs de nadering des vijands moet plaats hebben." Deze regels zijn dus rekbaar genoeg, terwijl er naar behooren rekening is gehouden met de kwetsbaarheid der meest voorkomende oorlogsdoelen. Waar de Inlandsche vijand zich in massa, in drommen vertoont, is hij even kwetsbaar als de compagniescolonne; waar hij in kleinere af'deelingen of' verspreid optreedt, kan zijne kwetsbaarheid aan de gesloten of verspreide groep gelijkgesteld worden. (1) Zooals wij in den aanvang van dit opstel hebben gezegd, zijn alle berekeningen gebaseerd op de schootshoeken en spreidingen van ons geweer en onze munitie. De lezer vraagt zich natuurlijk af: „Zal de invoering van een geweer van kleiner kaliber geen belangrijke wijzigingen in de afme tingen van den bundel brengen en mitsdien de uitwerking niet grooter zijn?" Wij zullen deze vragen zoo beknopt mogelijk trachten te beant woorden. Volgens opgave in het Duitsche 8. V. van 1889 bedraagt de geheele hoogtespreidiug van het enkele geweer, kal. 8 mM., op 600 M: 1.40 M. en op 1000 M.2.98 M. De schoots- en invals hoeken van dat geweer zijn niet opgegeven; uit de tabel der vlucht- hoogten is echter door ons afgeleid, dat de tangenten der invals hoeken op 600 en 1000 M. ongeveer 20 °/00 en 50 °/00 bedragen, (2) (1) Wij zijn niet bekend met den inhoud van het nieuwe Voorschrift voor het ge vecht der Infanterie, doch weten, dat alles, wat in den eersten druk van het Aan hangsel S. V. in de 73 t/m. 84 voorkwam, in dat voorschrift-gevecht zal worden opgenomen, dus de vuur tactiek. (2) Van het Fransche geweer, kal. 8 mM. zijn de tangentender invalshoeken voor 600 en 1000 M. resp. 19.45 °/00 en 49.06 °/00. De spreiding is mij niet bekend.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 397