395 geheele wapen kan dus 0.5 KG. lichter zijn dan ons tegenwoordig geweer. (1) Daar verder aan een nieuw geweer steeds een repeteer-mechanisme verbonden is, zal de vuursnelheid belangrijk grooter zijn, terwijl de lichtere patroon (25 a 28 Gr.) toelaat, dat de man een grooteren munitievoorraad bij zich draagt. (De Duitsche soldaat draagt thans 150 patronen bij zich.) Bij deze kleine kalibers is het gewone zwarte buskruit niet te gebruiken, omdat het te veel ruimte in de patroon zou innemen en toch nimmer eene aanvankelijke snelheid van 600 M. zou opleveren (2); bovendien laat het te veel overblijfselen in de ziel achter. Bijna elk leger bezit thans zijne eigene kruitsoort, die slechts een zeer gering overblijfsel achterlaat en tevens weinig rook geeft. Doch de duur zaamheid dier kruitsoorten laat nog te wenschen over; sommige leveren een te hoogen gasdruk op, sommige werken vernielend op het metaal van den loop. Het onderzoek naar eene kruitsoort, die bij opbewaring in de magazijnen in hoedanigheid niet achteruitgaat, het metaal niet aantast en geen te hoogen gasdrukt geeft, wordt in ons land nog voortgezet. Over de tactische voor- en nadeelen van het rookzwak buskruit beginnen de meeningen na de groote manoeuvres van het voorgaande jaar meer eenstemmig te luiden. Eindelijk dient nog gewezen te worden op het veel grootere in- dringingsvermogen van den kogel van het kleinst kaliber, zoodat beneden de 400 M. drie of vier achter elkander geplaatste gelederen door een zelfden kogel kunnen worden doorschoten en op 800 M. nog twee of drie gelederen. Ons antwoord op de beide vragen luidt dus: de diepte- en de breedtespreiding van den bundel van middelmatige schutters met een geweer van kleiner kaliber zullen ongeveer gelijkblijven aan die van den bundel met ons tegenwoordig geweer, doch de uitwerking (1) Volgens de laatste mailberichten is in Nederland een geweer van kal. 65 mM met pakjeslading naar het stelsel Manlicher met veel succes beproefd. De aanvankelijke snelheid zou bijna 700 M. bedragen. (2) Bij het Oostenrijksch geweer werd aanvankelijk verbeterd zwart kruit gebezigd, dat eene aanvankelijke snelheid van 530 M. gaf.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 400