396 kan dubbel zoo groot zijn, terwijl door de groolere vuursnelheid dat grootere verlies in korteren tijd kan worden toegebracht. Over liet liouden van oefeningen in liet bundelvuur. Wanneer men onze voorschriften voor de gezamenlijke schietoefenin gen vergelijkt met die van vele andere legers, dan ontwaart men, dat bij ons evenals bij het Nederlandsche en Duitsche leger den com pagniescommandant veel vrijheid van handelen is gelaten. Wordt nu overal van die vrijheid een oordeelkundig gebruik ge maakt, wordt die vrijheid nimmer beperkt? Wij achten ons niet bevoegd hierop antwoord te geven; doch wel weten wij, dat nog niet overal de overtuiging gevestigd is, dat de schietoefeningen tot de gewichtigste dienstverrichtingen der Infanterie behooren, 1 S. V.) en dat het hoofdzakelijk de gezamenlijke oefe ningen zijn, die rechtstreeks tot het doel leiden, dat men zich in hoofdzaak met de schietoefeningen voorstelt. 17 S. V.) Terwijl er niets in gezien wordt om een militairen marsch of eene velddienstoefening te houden, die tot 12 uur 's middags of tot later duurt, wordt er moord en brand geroepen, als eene schietoefening niet vóór 10 uur 's morgens is afgeloopen. Toen wij het schietterrein der schietschool na 8 uur ter beschikking wilden stellen voor eene gevechtsoefening, ontvingen wij ten antwoord, dat het dan te laat en te warm was! Hoe kan er vrijheid van handelen zijn, als het schietterrein slechts één dag per week voor een geheel korps beschikbaar wordt gesteld en de compagnieën elkander in alle opzichten hinderen? Waar blijft de vrijheid van handelen, als de korpscommandant zich met details bemoeit en bij rapportorder afstand en vizier bepaalt voor eene oefening in gesloten orde? Waar is het voorgeschreven, dat den korpscommandant na afloop der oefening opgave moet worden gedaan van het behaalde procent treffers, en waaraan ontleent hij het recht om den compagniescommandant, die met zijn troep een lager procent verkreeg, daarover een bemerking te maken? Ten eerste zijn in de compagnieën de schutters der 3

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 401