397 schietklassen ongelijk verdeeld; ten tweede behalen Europeesche com pagnieën doorgaans een hooger procent dan Inlandsche; ten derde kunnen atmosferische invloeden min of meer storend hebben gewerkt. Doch boven dien zal de compagniescommandant, die aan zijn kader wil leeren, dat door eene onoordeelkundige keuze van vizier eene geringere uitwerking wordt verkregen, dien dag natuurlijk een lager procent behalen dan zijn collega, die afstand en vizier te voren heeft bekend gesteld. Toch heeft de eerste eene veel leerzamer oefening gehouden dan de tweede. Welk nut levert eene oefening voor officieren en kader op, als de afstand bekend en het vizier van hoogerhand bevolen is? Geen ander nut, dan dat de vuurleider zich oefent in het zesmaal comman- deeren van „Aan" en „Vuur." Zulk eene oefening is alleen dienstig om den graad van geoefendheid der schutters te beoordeelen. Als men haar in de 3e en in de 8° maand van het schietseizoen telkens éénmaal houdt, zou men door vergelijking der uitkomsten kunnen beoordeelen of de compagnie vorderingen heeft gemaakt. Naar onze meening moeten de oefeningen op onbekende afstanden regeldie op bekende afstanden uitzondering zijn. In den 2en druk van het schietvoorschrift zijn onder de „Schiet- regels de volgende wenken gegeven 158. Met het kader moeten bij de oefeningen, die zich daar toe eigenen, de doelen, het te nemen vizier en het te kiezen mikpunt worden besproken. 162. De schietoefeningen op groote (bekende en onbekende) afstanden moeten niet uitsluitend als eene oefening voor den troep, maar ook en voornamelijk als eene oefening voor de officieren in de vuurleiding worden beschouwd. Men zal ons tegenwerpen, dat de schietterreinen zich daartoe weinig eigenen. Voorzeker laten vele schietterreinen nog veel te wenschen over, omdat de meeste, behoudens de verbeteringen voor den waarnemingsdienst, nog even primitief zijn als in den tijd der trompladers. Maar toch blijft het mogelijk om den afstand aan den vuurleider onbekend te doen zijn. Vooreerst kunnen de paaltjes, waarop de afstanden zijn aangegeven, onzichtbaar worden gemaakt door ze met gras te dekkenin de tweede plaats behoeft de schijf niet vlak voor

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 402