398 den kogelvanger te worden opgesteld. 121 S. V.) Nog al te veel is men geneigd om op afstanden te laten schieten, waarvoor juist liet vizier kan worden gesteld. Dat komt echter in de werkelijkheid zelden of nooit voor. In de door ons uitgewerkte voorbeelden van de voor stelling der doelen kozen wij meestal een afstand, waarvoor geen vizier bestaat. Men plaatst b. v. de schijf op 120 M. vóór den kogelvanger en stelt den vurenden troep op 390 M. van den vanger, dan is de afstand tot het doel 270 M. Laat men nu het kader den afstand schatten, dan zal de een, tengevolge van die schatting, misschien het vizier van 250 M. en de ander dat van 350 M. kiezen. Nu moet de officier dit niet dadelijk verbeteren; men late beide vuurleiders begaan, en uit de waarneming van de aanslagen het juiste vizier afleiden. Eerst na de opneming van de uitkomsten is het oogenblik van bespreking gekomen. Fouten zullen er gemaakt worden, maar er wordt uit geleerdhet wekt naijver op, het kweekt zelfstandigheid. Men verlieze niet uit het oog, dat op het gevechtsveld de sergeant dikwerf eene sectie zal commandeeren, dus zelfstandig het vuur zal moeten leiden. Laat het schietterrein toe om op groote afstanden te vuren, dan geve men den officier gelegenheid om door inschieten het juiste vizier te bepalenhet procent treffers, dat bij zulk eene oefening wordt behaald, is bijzaak; het hoofddoel van dergelijke oefening isdoor goede waar neming van de proef salvo's het vizier voor den afstand te bepalen. Het voorgeschrevene in 118 S. V., dat door gelijknamige afdee- lingen op een en denzelfden dag steeds dezelfde oefening wordt uit gevoerd, is hiermede niet in strijd; de bedoeling is, dat niet de eene groep of sectie salvovuur en de andere tirailleurvuur beoefent. Gewoonlijk wordt zoowel aan dengene, die het vuur commandeert als aan den troep te veel tijd gelaten om zich voor het vuur voor te bereiden. De doelen moeten opgesteld zijn, vóór dat de troep op het terrein komt; de vurende troep moet in marsch- of gevechts formatie op de plaats gebracht worden, waar het vuur geopend moet worden; daar gekomen wordt onmiddellijk de afstand geschat en het vuur begonnen. Aan den anderen kant moet alle overhaasting worden vermeden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 403