400 allen theoretisch en practisch zoover zijn voorbereid, dat de oefening voor hen slechts eene toepassing is met scherpe patronen van de bepalingen van het voorschrift voor het gevecht. „De oefening moet dus steeds het karakter van eene gevechts oefening dragen; op eene oordeelkundige uitvoering moet méér gelet worden dan op een hoog procent treffers." Wij hebben oefeningen in het gevechtsschieten bijgewoond, die slechts iu zooverre van eene gewone oefening in tirailleurvuur ver schilden, dat enkele patronen méér verschoten werden en de oefening met een snelvuur eindigde; dit is zeker niet de bedoeling van het voorschrift. Bij eene gevechtsoefening met scherpe patronen moet het verloop van het vuurgevecht der infanterie zoo getrouw mogelijk worden na gebootst. Daartoe is het noodig het gevecht in eenige momenten te verdeelen, die in de werkelijkheid soms ongemerkt ineenvloeien, soms zich door vuurpauzen duidelijk kenmerkenop het oefeningsterrein zijn die vuurpauzen noodig om de doelen te veranderen. Als voorbeeld geven wij de volgende gevechtsoefening voor eene compagnie. le Moment. De compagnie marcheert in den marschvorm van 137 Voorschrift op den velddienst; de patrouilles van den voortroep ontdekken op 700 M. eene vijandelijke compagniescolonne. (1) Daar de vijand ons niet heeft opgemerkt, gedraagt zich de voortroep naar punt 11 van 129 Voorschrift Velddienst en schiet dus niet. De compagniescommandant laat, na verkenning, den saamgetrokken voortroep versterken met eene sectie en gelast nu den commandant van het peloton om het salvovuur op de vijandelijke colonne te openen. Deze pelotonscommandant heeft intusschen den afstand tot het doel geschat en regelt nu het vizier en mikpunt. Na 5 of 6 salvo's onderstelt de compagniescommandant dat ons vuur den vijand dwingt om zich (1) Dit doel is op de gewone wijze door schijven voorgesteld. De voortroep of gevechtspatrouilles, welke de vijandelijke compagnie in do werke lijkheid zouden voorafgaan, worden niet door schijven voorgesteld, om de zaak niet te gecompliceerd te maken. Wij hebben hier een rencontre-gevecht op het oog.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 405