402 geheele schijf, ook eens de treffers in de figuren telt en daarbij niet méér treffers in elke figuur in rekening brengt, dan er gelederen achter elkander staan, kan men zich eenig denkbeeld vormen van het verlies, dat men heeft toegebracht. Ook verdient het aanbeveling om door figuurschijven de officieren en het kader voor te stellen op de plaatsen, die het exercitiereglement of het voorschrift voor het gevecht aangeven. Vooral in de 3" opstelling is dit van belang. Men zal dan zien, dat een groepscommandant, die achter het midden zijner tirailleurgroep wordt geplaatst, onverbiddelijk ten doode is gedoemd. Om de pauzen tusschen de gevechtsmomenten niet onnoodig lang te maken, moet zulk eene oefening goed voorbereid worden. Ben luitenant moet met de opstelling der verschillende gevechtsvormen van het vijan delijk doel belast worden; hij laat vooraf de gaten maken, waarin de palen of schijfbeenen moeten worden geplaatst en, voor zoover de voorraad strekt, de schijven ter zijde gereed leggen, zoodat onmiddellijk na afloop van een moment met de volgende opstelling kan worden aangevangen. Omtrent het verbruik dor patronen heerscht ook verschil van mee ning. 134 S. V. zegt, dat bij eene oefening in het gevechtsschieten op 15 a 20 patronen per man wordt gerekend. Nu hebben wij een korpscommandant gekend, die van oordeel was, dat elk soldaat der compagnie bij het gevechtsschieten dat aantal moet verschieten. Het gevolg hiervan was, dat bij het laatste moment vóór den storm het vuur der tirailleurlinie reeds lang uit gebrek aan patronen zweeg, terwijl de later in de linie gerukte soutiens en reserve, die soms te voren nog niet geschoten hadden, hunne patronen in een lang gerekt snelvuur vermorsten. Is dit nu een beeld der werkelijkheid? In ons voorbeeld heeft het le peloton de hoofdrol; het verschiet in het le moment 6, in het 2e moment 6 en in het 3e moment ongeveer 15 patronen, dus te zamen 27 patronen per man. Het 2e peloton vuurt in het le moment niet, in het 2e moment heeft het 6 patronen noodig, terwijl het in het 3e moment gedeeltelijk als soutien, gedeeltelijk als reserve aan 7 patronen per man meer dan genoeg heeft (b. v. de soutiensectie, die eerder in het vuur komt, 9 patronen, de reservesectie 5 patronen per man). Aldus verdeeld, worden door de geheele compagnie niet meer dan 20 patronen per man

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 407