405 onderzoek van het, pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren) wordt verkregen. Aan de uitkomsten van dit onderzoek is het eerste gedeelte van het rapport gewijd, dat derhalve betrekking heeft op den be- staanden toestand. Vervolgens wordt overgegaan tot de maatregelen, die tot herstel van het verbroken evenwicht kunnen aangewend worden. Daar dit in elk geval met groote offers moet gepaard gaan, is na de nauw keurigheid der berekening niet minder zorg besteed aan de overweging der uitkomsten en gevolgen. Zoo moet het advies hieromtrent uit twee deelen bestaan. Het eerste heeft betrekking op het bestaande fonds, waarvan de sluiting voor verdere deelneming als een onvermijdelijk gevolg van het voor afgaand onderzoek wordt voorgesteld. Het tweede deel van het advies heeft betrekking op de instelling van een nieuw fonds voor de na de invoering dezer maatregelen aan te stellen officieren, waarbij zooda nige bepalingen worden voorgesteld dat hierbij niet meer voor zulke bedenkelijke verschijnselen behoeft gevreesd te worden, als het onder zoek omtrent den bestaanden toestand aan het licht heeft gebracht. Steunt derhalve het volgend onderzoek in de eerste plaats op de theorie, ook de eischen der practijk zijn in het oog gehouden. Zoo was het mijn streven de laatste met de eerste in overeenstemming te brengen, om aldus tot eene oplossing te geraken, die practisch uitvoerbaar, zonder hooger eischen te stellen dan strikt noodzakelijk is, tot het beoogde doel leidt. Terwijl herstel van den bedenkelijken toestand alleen kan verkregen worden door subsidie, moest vooral worden nagegaan, waar de oorzaak van het kwaad was gelegen, opdat de aansprakelijkheid voor de gevolgen daarnaar kon bepaald worden. Het doel van het onderzoek kon niet alleen gelegen zjjn in den wensch om deze gevolgen weg te nemen, maar ook om tot zoodanige maatregelen te geraken, dat voor het vervolg een zuiverder toestand werd geboren, waarbij de kwade kansen zooveel mogelijk waren geëlimineerd. En moge de aan het slot van dit onderzoek voor geslagen maatregelen niet in alle deelen bevredigen, zoo vindt, dit zijne aanleiding hierin, dat naar het onmiddellijk bereikbare werd gestreefd, zoodat niet geadviseerd werd tot maatregelen, die, boe weu- schelijk ook op zich zelf, zouden blijken of geheel onuitvoerbaar te

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 410