408 nemen. Staat VIII doet de sterfte onder de kinderen der officieren kennen. Wat dezen betreft, kan dezelfde opmerking worden gemaakt als voor de vrouwen; zij hebben bij gelijken leeftijd een voordeeligei sterftekans dan de kinderen in het moederland. Ook op hen blijkt dus het leven in Indië gunstig te werken. Daar de sterftekans dei kinderen weinig invloed heeft op de balans van het fonds, kon deze ook buiten Staat VIII om worden opgesteld; toch hebben deze opgaven groote waarde, omdat zij bijdragen tot de kennis van den socialen toestand van het gezin van den officier. In de statistieke opgaven omtrent de kinderen wordt opgemerkt dat de nauwkeurigheid dezer opgaven tot 1871 te wenschen overlaat, terwijl na dat jaar de aanteekeningen hieromtrent beter kunnen ver trouwd worden. Daarom is in staat VIII eene scheiding aangebracht. Eerst zijn al de waarnemingen naar den leeftijd gerangschikt, daar na de waarnemingen van 1871-1888 afzonderlijk. l it de verkregen uitkomsten blijkt, hoe het verschil zich vooral in de eerste levens jaren doet gevoelen. Op lateren leeftijd is het onderscheid niet groot meer en geven dus al de waarnemingen te zamen genomen een vertrouwbaar ge middelde. Tevens blijkt uit den staat voor meisjes, hoe de huwelijkskans reeds op löjarigen leeftijd is te bespeuren en daarna met den leeftijd sterk toeneemt tot zij op 22jarigen leeftijd bijna lOmaal zoo groot is, als de sterftekans. Dit is de eenige hier afwijkende kans, die ten voordeele van het te onderzoeken fonds werkt, omdat het kinderpensioen zoowel bij het huwelijk als bij den dood eindigt. Het ligt voor de hand, dat de afwijkende sterftekansen een grooten invloed op de berekening moesten hebben. De ongunstige kans van den man in actieven dienst, gevoegd bij de hoogst gunstige levenskans van vrouw en kinderen, drukt zwaar op het weduwenfonds, daar hierbij alles ten nadeele samenwerkt. Hoe met deze kansen rekening is gehouden zal bij de behandeling der volgende staten nader worden uiteengezet. In staat III zijn de deelhebbers van het fonds op een bepaalden datum (1 Januari 1888) opgenomen, gerangschikt naar leeftijd en

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 413