410 aanzienlijk tekort was te wachten. Dit vermoeden werd door de nadere berekening bevestigd en daarom mocht ik mij niet bepa len tot de rente van het aanwezige kapitaal, maar moest ik ook letten op dat van het bij te passen kapitaal. Een en ander samen voegende kwam ik tot den bovenvermelden rentevoet van 4 pet., die eer°te hoog dan te laag is te noemen Doch ik kon hem hier veilig aannemen, omdat het te berekenen tekort wel niet in eens, maar waarschijnlijk in jaarlijksche termijnen zou bijgestort worden. Ne mende hiervoor de rente hetzij perpetueel, hetzij over een vooraf bepaald tijdsverloop, zoo werd de opstelling der balans eenigszins onafhankelijk van kleinere schommelingen in den aangenomen rente voet. En door als basis 4 pet. aan te nemen werd het dubbele voordeel verkregen dat gebruik kon gemaakt worden van proefhoudend gebleken grondtafels met dezen rentevoet berekend en vooral dat eene vergelijking met andere berekeningen van gelijken aard en strekking kon opgesteld worden. Want uit de verslagen blijkt hoe ten onzent bij de levensverzekering-berekeningen de rentevoet a 4 pet als regel wordt aangenomen, gelijk dit ook is geschied bij de berekeningen der Staatscommissie voor de pensioenen der burgerlijke ambtenaren, die voor dit onderzoek herhaaldelijk als maatstaf van vergelijking zijn genomen. 4. Berekening der reservestaten (1) voor de balans. Deze staten zijn opgemaakt naar de regelen, die hiertoe door de wetenschap der levensverzekering worden aangegeven en gebouwd op de voor noemde grondslagen. Tot verdere toelichting moge nog het volgende strekken. De eerste dezer staten heeft betrekking op de bestaande deelhebbers. Hoofd voor hoofd is de waarde berekend volgens de verstrekte opgaven. Daarbij is gelet op leeftijd van man en vrouw, op aantal en leeftijd der kinderen (jongens en meisjes afzonderlijk, omdat voor hen ook andere bepalingen gelden). Yerder is gelet op het bedrag van het tractement of van het pensioenin het eerste geval op het eventueele pensioen dat aan den actueelen rang is verbonden en op het waar schijnlijk aantal jaren dat de deelhebber in leven blijvende in actieven 1) Worden bij dit verslag niet aangetroffen. Red'

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 415