418 Indische levensverzekering-maatschappij. Doch toen door deze ge weigerd werd den grondslag mee te deelen, waarop zij waren be rekend, kon ik van deze mededeeling geen gebruik maken en heb ik de noodige berekeningen zelfstandig verricht. Te meer was ik hiertoe geneigd, omdat zich afwijkingen vertoonden in de grondtarieven, die ik door de statistiek van het fonds niet kon verklaren en daarbij gelet moest worden op eene omstandigheid die in de bijgevoegde berekening niet in aanmerking was genomen en toch niet geringen invloed heeft. Zij heeft betrekking op het hertrouwen der weduwe; voor dat geval toch houdt het pensioen op. Uit vele onderzoekingen zoowel ten opzichte van dit fonds als van andere gelijksoortige ingesteld, is mij gebleken dat deze omstandigheid grooten invloed heeft op de waardeberekening van het pensioen. Yooral bij de jongere weduwen is dit het geval. Uit statistieke berekeningen is mij gebleken, dat de waarde van het pensioen toeneemt van hooger tot lager leeftijd overgaande tot een zekeren leeftijd, waarna door den invloed van het hertrouwen de waarde eerst constant blijft en daarna afneemt alsof de weduwe in plaats van jonger ouder werd. Want eene weduwe die hertrouwt staat tegenover het fonds in gelijke verhouding als die welke sterft; het pensioen houdt op, echter met dit onderscheid dat het weder ingaat wanneer de hertrouwde ten tweede male weduwe wordt. Hier is deze omstandigheid in rekening gebracht door boven het vijftigste levensjaar geen hertrouwen in rekening te brengen, doch wel daar beneden door verhooging van den leeftijd. Tot 40 jaar is de waarde constant gehouden, daarna daalt zij als werd de weduwe evenveel ouder als zij jonger is dan 54 jaar, zoodat de 22jarige weduwe met de 65jarige wordt gelijk gesteld. Dat wil zeggen, voor de eerste wordt de kans van sterven en hertrouwen te zamen gelijk genomen aan de sterftekans der 65jarige weduwe. Niettegenstaande de vermindering welke de contante waarde der weduwenpensioenen hierdoor ondergaat, stijgt zij nog hoog op tot f 7256440, waaronder is begrepen de verhooging wegens termijn betaling. Het weduwenpeDsioen wordt namelijk uitbetaald tot en met de maand van het overlijden der weduwe en hiervoor moest de post numerando waarde der lijfrente, die tot grondslag der berekening is genomen, met de helft van het bedrag der lijfrente verhoogd worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 418