414 De waarde aldus met inachtneming van alle omstandigheden be rekend, is zeker niet lager te stellen, want het is eene overal bekende en ondervonden waarheid, dat van alle leveuskausen die van gepensionneerde weduwen de beste zijn. Het rustig bezit van een pensioen schijnt ze te vrijwaren van de stormen des levens, die zoovelen wegnemen. Zonder den invloed van het hertrouwen zou de waarde der verleende pensioenen nog veel hooger zijn gestegen. Hoewel het in rekening brengen van dezen factor steunt op de ervaring, mag ik niet nalaten op te merken, dat hij gaandeweg zijn invloed dreigt te verliezen. Het hertrouwen van gepensionneerde weduwen was voor eenige jaren in verhouding gunstiger dan in den laatsten tijd. Hierdoor kon het wel gebeuren dat de invloed hier voor de toekomst als te gunstig voor het fonds is aangenomen. Ik laat hier in het midden waaraan deze verandering moet toegeschreven worden eerst na nauwkeurig onderzoek, dat zeker wenschelijk is, zou dit kunnen blijken. Nu volgt nog de berekening der kinderpensioenen, die met gelijke zorg als de vorige is opgesteld. De kinderen van weduwen en volle weezen zijn te zamen ge nomen, doch aan elk zijn aandeel in het pensioen volgens het re glement toegewezen. Verder zijn zij verdeeld naar den leeftijd en daarbij is die der jongens 5 jaren verhoogd om ze vervolgens met de meisjes gelijk te stellen. De uitkomst is hierdoor eer iets te hoog dan te laag, omdat ook de groote sterfte in het eerste levens jaar is uitgesloten. Evenals bij de weduwenpen3ioenen is hier eene correctie voor termijnbetaling aangebracht. Met deze gegevens kunnen wij thans de „wetenschappelijke balans van het fonds op 1 Januari 1888 opstellen. Aan de linkerzijde zijn de bezittingen van het fonds gebracht volgens de opgaaf van het bestuur, en aan de rechterzijde de lasten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 419