MILITAIRE BAKKERIJEN YOOR NEDERLANDSCH-ÏNDIE. Heeft het Nederland.seh-Imlisclie leger behoefte aan militaire bakkerijen? Het is niet voor de eerste maal, dat deze vraag iu dit Tijdschrift wordt ter sprake gebracht. In de jaargangen 1882 1885 komen opstellen voor, waarin dit onderwerp direct of zijdelings wordt aan geroerd, en die alle tot een bevestigend antwoord komen (1). Kan men hiermede deze zaak als afgedaan beschouwen? Onzes inziens zoo weinig, dat wij, na lezing der bedoelde stukken, meenden veeleef met een ontkenning te moeten antwoorden, toen ons in Maart van dit jaar dezelfde vraag werd gedaan. Men zal ons dit vergeven, waar het bewijs voor de noodzakelijkheid dier inrichtingen alleen werd gezocht in de duurte van het Indische brood en de waarschijnlijkheid van meelvervalsching. Het brood werd slecht genoemd, doch het maximum van bewijs gezocht in de omstandigheid, dat dit in de dagbladen verkondigd werd. Niet alleen zou beter, maar ook goedkooper brood geleverd worden, als het Gouvernement deze zaak ter hand nam, ja zelfs werd ruimte gelaten voor renteberekening van oprichtingskosten, enz., alleen omdat goedkoop graan in Yoor-Indië, in Australië en in Amerika groeit. Waar thans het Indische brood voor den militair duur is, welke redenen had men om aan te nemen, dat het op andere wijze goed kooper zou kunnen bereid worden? Was het brood van den particulier (1) Ind. Mil. Tijdschr. 1882, I, p. 692. Mati Panari. „De Algemeene Voorwaarden voor de ten behoeve v. h. D. v. O. te houden aanbestedingen"1883, II, p. 160. Infan terist. „Een enkel woord over de voeding v. d. soldaat"; 1884, I, p. 269. Jozé (Joh. C. Veenhuizen) Voeding envoedsel" en 1885,1, p. 480 Brood en Vleesch"; 1884,1, p. 663. kapt. De la Parra Militaire Broodbakkerijen"; 1885, I, p. 141, Yegov. Het brood als voedingsmiddel van den soldaat". Het anoniem hoofdartikel Militaire Broodbakkerijen in Indië (Ind. Tolk v. 't Nieuws v. d. D. no. 98 dd. 11 Aug. 1891), o. i. het beste, dat er over dit onderwerp gesohreven is, brengen wjj later ter sprake.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 422