419 hare schaduwzijde in 't bijzoader voor Nederland, om vervolgens na te gaan, of daaruit redenen te putten zijn voor de oprichting van zulke inrichtingen in Indië. I Zooals bekend is, kan de militaire voeding in de verschillende landen tegenwoordig in hoofdzaak tot twee tvpen teruggebracht worden, n.l. het stelsel van verstrekking in natura en dat van afkoop. Bij het eerste wo-den de voedingsmiddelen van 's laudswege uit gereikt, bij het laatste he'c benoodigde door of voor den militair uit zijn soldij of uit eene daartoe opzettelijk verleende toelage aangekocht. Als tusschenvorm kan men dan nog aannemen eene voedingswijze, waarin beide stelsels voor een gedeelte in toepassing komen, zooals in Indië het geval is. Welk systeem evenwel bij de verpleging van den soldaat gevolgd worde, in alle landen van de beschaafde wereld vindt men brood in de reglementair voorgeschreven voeding opgenomen. Niet altijd echter is dit zoo geweest. Aanvankelijk bestonden de legers uit huurbenden, regimentsgewijze door hun kolonels, na aanmonstering, geleverd tegen bij recapitu latie' overeengekomen belooning. De man verbond zich in die regimenten voor een bepaalde som 's maands, en had zich daarvoor zelf van voeding, kleeding soms zelfs van woning en wapening te voorzien. Alleen in oorlogstijd, wanneer de toen gevolgde vecht- wijze en vrees voor desertie het nauw aaneensluiten van groote troepenmassa's, bestaande uit de meest heterogene bestanddeelen, noodig maakten, trad allengs in de 16e eeuw, zoo niet later, een magazijnsverpleging in, met brood en vleesch. Het moest nog duren tot de Fransche revolutie, eer het begrip ingang vond, dat de staat er rechtstreeksch belang bij kon hebben, den soldaat niet op alle wijzen bloot te stellen aan exploitatie door zijn meerderen, maar hem zelf, behalve van wapenen en woning ook van voeding en kleeding te voorzien. Bij de reglementeering der voeding, die daaruit voortvloeide, werd in de meeste legers aan het brood eene grootere plaats ingeruimd. Ofschoon het eerst in de laatste helft van deze eeuw aan de weten schap voorbehouden bleef, uit waarnemingen en proeven wetten op

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 424