421 van brood zeer zelden aan de klachten der troepen werd recht gedaan. Bovendien was de inschrijving te 's Hage en te Amsterdam zeer hoog; 6,48 en 8,5 cent, per ration (van 0.75 Kg. Op 's Konings bewilliging werden op den len Januari 1827 de militaire bakkerijen in beide garnizoenen bij wijze van proef in wer king gesteld. Er afgerekend, dat het in Indië verstrekte brood van gebuild tarwemeel is vervaardigd, en daardoor reeds vervalsching met de zemelen van het particulier debiet des aannemers uitgesloten is, hebben de omstandigheden, waaronder men toen in Nederland ver keerde, groote overeenkomst met die, welke thans in Indië bestaan. Ook daar worden klachten over de kwaliteit van het brood verno men, ook daar staat de bereiding van het brood en het meel buiten controle, ook daar zeer hooge inschrijvingsprijzen, veel hooger dan toen in Nederland. Intusschen zijn in het moederland de omstandigheden veranderd. De broodbakkerij is thans voor een groot gedeelte uit de handen van den kleinen bakker overgegaan in die van grootere onderne mingen, die in haar fabrieken zoowel haar granen vermalen als het product daarvan verbakken. Is hierdoor het bedrijf van den kleinen molenaar tevens voor een groot gedeelte overbodig geworden, ander deels is het dit nog meer door de meelfabrieken, die met haar door stoom gedreven, in de laatste decenniën van jaren hoogelijk verbeterde werktuigen in staat zijn jaarlijks millioenen kilogrammen meel af te leveren in alle kwaliteiten tot de fijnste toe, zooals geen ouderwetsche molen ze voortbrengen kan. Het is dan ook niet meer tot den molenaar, dat de weinige bakkers in de groote steden en vrij groote plaatsen zich zooals voorheen wenden om hun eigen gekocht graan te doen vermalen maar bij de meelfabrieken, dat zij zich hun meel aanschaffen, met voorbij gang der vereenigde brood- en meelfabrieken, hun geduchtste mededin gers, wien zij, waar slechts eenigszins mogelijk, den strijd om het bestaan zwaar maken. Die strijd noodzaakt de laatsten, bezigheid te zoeken voor hun maalwerktuigen, waar die anders zouden moeten stilstaan, na aan de behoefte van de eigen ovens te hebben voldaan. Had vroeger de kleine bakker met zijnen enkelen knecht de ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 426