423 voor het in oorlogstijd zoo hoog noodige personeel voor de ver pleging en een gedeelte van het materieel. In zulke tijden toch zullen in streken met geringe bevolking groote troepenafdeelingen gelegerd kunnen zijn, en terwijl de burgermaatschappij door den krijg ontwricht is, terwijl de industrie vele harer inrichtingen zal sluiten door volksverloop, en doordien het leger vele handen aan den arbeid onttrekt, zal dat leger in toenemende mate levensbehoeften noodig hebben, en onder deze in de eerste plaats brood, dat, zooals de ondervinding leerde, de soldaat niet zonder nadeel voor zijn ge zondheid langen tijd ontberen kan, en dat in den oorlog desnoods op zich zelf voldoende is hem gedurende geruimen tijd op krachten te houden. Een vluchtige terugblik op de broodvoorziening tijdens de 2* expeditie tegen Atjeh moge in het licht stellen in hoeverre het voren opgesomde van toepassing is op Indië. Om de toepen te velde zooveel mogelijk versch brood te verzekeren was aan de firma Le Roux Co. te Batavia een voorschot van 60.000 verleend om de werktuigen voor een machinale bakkerij in Europa aan te schaffen. Ondanks den geruimen tijd, gelaten voor de voorbereiding der expeditie, en ondanks het oponthoud, dat de landing ondervond door de cholera, kwam de bakkerij te laat aan. 18 December 1873 werd Penajoeng bezet, 23 d. a. v. eerst was de bakkerij ter reede van Atjeh en 8 Januari 1874 had de eerste verstrekking van brood plaats. Behoudens de onvermijdelijke moeilijkheden verbonden aan het vervoer en de opstelling der machinerieën, het onder dak brengen van het meel, en den aanvoer van bruikbaar water, daar dat uit de rivier met deugde, maakte de agent van den aannemer aanhoudend bezwareo, was hij onwillig en had hij allerlei pretensiën. Yaak eischte hij op hoogen toon allerlei hulp in werkkrachten, hoewel hij die reeds lang tegen betaling van Penang kon bekomen. Terwille der troepen werd die hulp meermalen door 't oppercommando of door de inten dance verleend, maar dit kon niet voorkomen dat de broodlevering half Maart ophield; de agent was met de Noorderzon vertrokken; liever dan zich met de borst op de vervulling van het contract toe te leggen, had hij gedurende zijn verblijf op Atjeh winst gezocht

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 428