425 daar nu in dit en dan in dat deel van den Archipel tegenover een vijand staan. De redenen, die aandringen om militaire bakkerijen in Nederland te behouden, gelden dus evenzeer om ze in Indië op te richten. II De mogelijkheid bestaat, dat in de practijk bezwaren zijn aan den dag gekomen tegen de militaire bakkerijen, zoo groot, dat zij tegen de oprichting er van in Indië zouden kunnen pleiten. In hoofdzaak valt tegen deze inrichtingen in Nederland aan te voeren le. De exploitatie is er duurder, dan zij zou kunnen zijn, het geen voor een deel wordt veroorzaakt, doordien de bakkerij gedreven wordt met personeel, dat gedeeltelijk er niet toe is opgeleid, ge deeltelijk is uitgediend. Van het overige heeft men geen waarborgen, dat het voldoende is geoefend. Verder is het grootendeels ouder- wetsch materieel oorzaak van de hooge productiekosten. 2C. Tegenwoordig is de plaatselijke nijverheid er volkomen toe in staat, om in vredestijd aau de behoeften van het leger te voldoen. Waar dit niet het geval is, verhelpen de spoorwegen dit spoedig en gemakkelijk door aanvoer van elders. 3e. Hebben de militaire bakkerijen in Nederland dus slechts reden van bestaan meer voor het verkrijgen van geschikt verplegingsper- soneel en materieel en van. voorraden voor een land, dat zelf maar V5 voortbrengt van hetgeen het aan tarwe behoeft door haar tegenwoordige inrichting beantwoorden zij niet aan dat doel. Ten opzichte van het eerstvermelde behoeven wij slechts te herinneren aan wat hiervan werd medegedeeld van de broodvoorzie ning te Amersfoort, en dit niettegenstaande niet alle exploitatie kosten der militaire bakkerijen bij de prijsbepaling van het brood in rekening gebracht werden Van de bakkerijen zijn slechts die van Arnhem en den Haag voorzien van de nieuwere en nieuwste werktuigen (1). ll Gerkins-ovena van de Borbecker-fabriek, en van het systeem van der Sehuijt kneedmachines, syst: "Werner en Phlenderer en Halst en De Posch, beschuit-kneed- ■wals- en verdeelmachines, en in de met stoom gedreven maalinrichting der Haagsche bakkerij, de disraembrator met exhaustor (gewijzigd) model Nagel en Kaemp, Dl. I, 1892. 9ö

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 430