428 zou wenschelijk maken om mededinging uit te lokken, heeft men die levering om andere redenen tot nog toe slechts en bloc aanbesteed. Bovendien bedraagt het Indisch broodration slechts 0,2 K. G., terwijl de voortbrenging jaarlijks bezwaard wordt met weinig minder dan der kosten voor installatie of uitbreiding der bakkerijen, doordien de leveringen voor hoogstens 3 jaren gegund worden en de aannemer dus niet op een verdere levering kan rekenen (1). De aanbestedingstermijnen te vergrooten zou slechts dit nadeel vermin deren, het is bij het stelsel van aanbestedingen van andere dan grondstoffen nimmer te vermijden, en zelfs dan niet geheel. Hieruit blijkt wel, dat men te ver gaat door te beweren, dat de landsnij verheid in Indië voldoende in de behoefte van het leger voor ziet, te meer nog daar zij bovendien in vele garnizoenen slechts door de bezetting kan bestaan, en aan die behoefte meestal niet zal kunnen voldoen, wanneer het moederland met eenen Europeeschen vijand in oorlog komt, zooals wij later zullen zien. "Was tot voor korten tijd het gering aantal broodetende militairen in de meeste garnizoenen aanleiding, dat oprichting van militaire bakkerijen groote kosten met gering effect zouden met zich brengen, de aanleg van spoorwegen is, evenals in Nederland, grootendeels aan dit bezwaar tegemoet gekomen. Zij zijn evenwel in Nederland een grond om de militaire bakkerijen althans in vredestijd te kunnen missen; van Indië kan men verleer zeggen, dat voltooiing der aan hangige spoorwegplannen eerst zal mogelijk maken een groot gedeelte van het Indisch leger, over een groot aantal garnizoenen verspreid, met een betrekkelijk gering aantal militaire bakkerijen van brood te voorzien. (Slot volgt). II. P. M. van Altena. 1) Ambtelijk voorschrift in acht te nemen b/d. toepassing v/h. Regl. o/h. houden van aanbestedingen. Kol. Order d.d. 3 Haart 1870 (Stsbl. no. 39) art. 5 en 6.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 433