480 daarop een potloodlijn. Willen wij nu van deze lijn, met behulp van een verdeelde maat, zeer nauwkeurig de lengte bepalen, en meten wij haar eenige malen, dan zien wij, dat, in weerwil van de meeste nauwgezetheid bij den arbeid, nagenoeg elke meting een audere uitkomst geeft, al blijven de verschillen dan ook gering. Yoor een gedeelte zijn deze te wijten aan den minderen graad van nauwkeurigheid, welke met de gebezigde maat bereikt kan worden, waardoor wij bij de meting ten slotte moeten schatten, maar óók hangt de grootte daarvan af van de meerdere of mindere gezichtsscherpte en van de geoefendheid van dengene, die de meting verricht. Roept men de hulp van een ander persoon in, om de lengte van do lijn te bepalen, dan zullen zijne metingen wederom eenigszins andere uitkomsten geven, zonder dat. nog van bepaalde vergissingen sprake is. Een en ander is oorzaak, dat wij, om zoo na mogelijk bij de juiste lengte van de lijn te komen, verplicht zijn, de meting een aantal malen uit te voeren, en het gemiddelde van de verkregen uitkomsten te nemen. Zulk eene eenvoudige meting kost dus, wanneer de hoogste nauw keurigheid bereikt moet worden, betrekkelijk veel tijd. Hetzelfde bezwaar doet zich natuurlijk ook voor bij het meten van lijnen en hoeken op het terrein (zelfs, wat het meten van lijnen betreft, in nog meerdere mate, want hierbij kan men het meet instrument niet zoo gemakkelijk hanteeren, als zooeven de meetliniaal) en het uitzetten daarvan op de kaart. Ook nu is met de meetinstrumenten maar eene zekere mate van nauwkeurigheid te verkrijgen, de eene waarnemer ziet scherper dan de andere, is meer geoefend, enz. In aanmerking genomen nu dat de opname van een terrein voor het grootste gedeelte berust op het zeer nauwkeurig meten van lijnen en hoeken, zoo zou men deze alle een aantal malen moeten meten, en de gemiddelden daarvan als de ware lijnen of hoeken moeten aannemen, maar eene dergelijke handelwijze zou een groot oponthoud geven, de voortgang van het werk zou er te zeer door belemmerd worden, in één woord, de vervaardiging van de kaart zou te veel tijd vorderen. Bij sommige lezers is na het lezen der voorgaande regelen misschien

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 435