434 een stalen meetveer dient men hare lengte bij een bepaalden warmte graad en hare uitzetting of inkrimping bij elke vermeerdering of vermindering van warmte nauwkeurig te kennen. Om hare lengte en haar uitzettingscoëfficiënt te bepalen, mat men met een zuiver bekende lengtemaat nauwkeurig een afstand, waarvan de uiteinden werden verzekerddeze afstand deed bij de basismeting dienst als comparateur voor de meetveeren. Yoorts moest om de gemeten lengte tot hare projectie op het gemiddeld zeeoppervlak terug te brengen, door nauwkeurige waterpassingen, hoogte en helling bepaald worden van het terrein, waarop de basis gemeten werd. Het opnoemen van alle voorzorgen, welke men in acht nam, om tot de juiste lengte van de basis te komen, zou ons te ver voeren, genoeg zij het te weten, dat niets verzuimd werd om de grootst mogelijke nauwkeurigheid te bereiken. Alleen valt nog te vermelden, dat op het Westelijk uiteinde der basis een breedte- en een azimutnbepaling zijn uitgevoerd. De geographische breedte van dit punt werd evenals het azimuth door waarnemingen op de sterren bepaaldvoor deze waarnemingen maakte men gebruik van universaaiinstrumenten. Dit zijn draagbare instrumenten, ingericht tot het met groote nauwkeurigheid meten van horizontale en verticale hoeken, en wier vizierinrichting het waar nemen van hemellichamen toelaat, niet alleen bij dag, maar ook des nachts, met kunstmatige verlichting der onderdeelen, welke daarvoor in aanmerking komen. Het beginsel, waarop deze instrumenten berusten, komt geheel overeen met dat van den theodoliet. Ten slotte vermelden wij nog omtrent basismetingen in het alge meen, dat men zich gewoonlijk met één basis in een driehoeksnet niet tevreden stelt, maar voor de controle zoo mogelijk meerdere bases meet, welke dan zooveel mogelijk gelijkelijk over het net verdeeld worden. Het meten van meerdere bases heeft echter alleen dan voordeel, wanneer de mate van nauwkeurigheid waarmede de hoeken van het net worden gemeten, die, welke in acht is genomen bij het bepalen van de eerste basis, niet overtreft. sub. b. Alvorens tot eene beschrijving van de verkenning van het terrein over te gaan, moeten wij eerst iets naders weten aangaande de soort van driehoeken, waaruit een driehoeksnet bestaat.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 439