435 Yooveerst tracht men, met het oog op eene gelijkmatige verdeeling der driehoekspunten, bij het samenstellen van het driehoeksnet zoo veel mogelijk gelijkzijdige driehoeken te verkrijgen, en maakt men in ieder geval zoo min mogelijk gebruik van driehoeken, waarin hoeken van 20 a 30 graden voorkomen. In de tweede plaats blijft men het beginsel, om van het cjroote in het kleine te meten, getrouw, door eerst een net van groote drie hoeken samen te stellen, waarvan de zijden van 20 tot 60 K. M. lang zijn. Deze driehoeken worden primaire driehoeken of driehoeken van de 1° orde, het net wordt primair driehoeksnet, en de hoek punten worden primaire punten genoemd. Tusschen de primaire punten worden andere punten bepaald met behulp van driehoeken, waarvan de zijden dus veel korter kunnen zijn. Deze punten wor den secundaire punten of punten van de 2 orde genoemdzij vormen de hoekpunten der secundaire driehoeken. Tusschen de primaire en secundaire punten worden eindelijk nog tertiaire punten of punten van de 3e orde bepaald; de zijden van de tertiaire driehoeken zijn gewoonlijk niet langer dan 7 K.M. De primaire en secundaire punten moeten bepaald worden op in het terrein duidelijk zichtbare gedeelten b. v. op bergtoppen in de eerste plaats, omdat de bepaling dezer op groote afstanden van elkander gelegen punten anders dikwijls onmogelijk zou zijn en in de tweede plaats, omdat men op deze punten de tertiaire punten moet bepalen, en zij daarom ook uit lagere terreindeeleu behoorlijk zichtbaar moeten zijn. De tertiaire punten worden meestal op of nabij wegen bepaald, om het wegen verband te verzekeren. Wij gaan nu over tot de verkenning van het terrein, dus tot het zoeken van de plaatsen, waar de punten van verschillende orde moeten gelegen zijn, om een voordeelig driehoeksnet te vormen. Welke methode men ook volgt bij die verkenningen, de voorloopige keuze der punten moet geschieden met behulp van bestaande kaarten, van een vluchtige schets van het terrein, waarover het net van driehoeken zal worden uitgespreid of van beide hulpmiddelen in verband met elkander. Volgens de „instructiën voor de triangulatiebrigade" worden de

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 440