437 ■M: hulp van een met dat terrein vertrouwd persoon als gids bijna altijd noodig. Het verkennen van secundaire punten geschiedt op dezelfde wijze. De verkenning van tertiaire punten kost, hoewel deze betrekkelijk dicht bij elkander gelegen zijn, veelal meer moeite. De reden hiervan is de eisch, dat deze zooveel mogelijk aan wegen moeten gelegen zijn. Wanneer nl. de wegen door ravijnen, in het algemeen door weinig overzichtelijk terrein loopen, dan is het dikwijls onmogelijk om tertiaire punten te vinden, omdat men geen uitzicht heeft, en ze dus ook niet op andere punten kan bepalen. Maar deze overtuiging verkrijgt men eerst, nadat men alles wat zich maar eenigs- zins verheft boven het omringende terrein beklommen heeft, waartoe men zich dikwijls met het kapmes in de hand een weg moet banen. Dat bij de verkenningstochten dikwerf groote bezwaren en vermoeienissen ondervonden en vele ontberingen geleden worden, behoeft geen betoog. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de wegen in het binnenland van Sumatra schaarsch zijn, terwijl het terrein veelal zeer geaccidenteerd en zwaar begroeid is, dat elke afwij king van de bestaande wegen om een of ander voor het werk gunstig punt te bereiken en daarvoor kunnen dagmarschen noodig zijn ook het maken van een pad vordert, waarlangs men slechts langzaam vooruitkomt, dat men zich nagenoeg gedurende den geheelen tocht, welke niet zelden maanden duurt, des nachts en tegen regen enz. alleen kan beschermen door een afdakje samengesteld uit takken, bedekt met groote bladeren, en dat de verkenner, daar anders de transportkosten voor zulke tochten te hoog zouden loopen, terwijl de duur daarvan bovendien dikwijls tegenvalt, slechts het hoognoo- dige kan medevoeren en er niet tegen moet opzien, om gedurende weken van droge rijst met niet veel er bij te leven, dan kunnen wij volstaan met te zeggen, dat deze verkenner veel volharding en een taai lichaam moet bezitten. Komt hij van tijd tot tijd in de nabijheid van kampongs, welke óók schaarsch en daarenboven voor een Europeaan weinig aanlokkelijk zijn, dan haast hij zich zijn garderobe welke door regen, doornachtig struik gewas, scherpgepunte lianen en bij het passeeren van modderpoelen, moeilijke rivierovergangen enz. geleden heefr, eenigszins te herstellen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 442