438 Op alle punteo, welke in het driehoeksnet opgenomen moeten worden, plaatst men zoo spoedig mogelijk pilaren. Deze pilaren worden gemaakt van beton, bestaande uit een mengsel van Portland cement, zand en grof grind. Zij worden voorzien van een steenen plaat, waarop vermeld zijn de orde, waartoe het punt behoort en het volg nummer, hetwelk het in die orde inneemt. Bij de pilaren der primaire en secundaire punten wordt het eigen lijke hoekpunt aangewezen door het snijpunt der diagonalen vaneen in het midden van het bovenvlak ingelaten ijzeren bout; bij die der tertiaire punten door het snijpunt van de diagonalen van het bovenvlak_ sub. c. Eerst wanneer de in het net op te nemen punten van pilaren zijn voorzien, wordt tot de hoekmetingen overgegaan. De mate van nauwkeurigheid, waarmede deze metingen verricht worden, is afhankelijk van de orde waartoe de punten, welke men aanpeilt, behooren. De hoekpunten van het net der 1° orde, dat tot grond slag van de punten der 2e en der 3e orde dient, worden met do grootste nauwkeurigheid gemetenbij de metingen voor de punten der 2e orde kan met eene iets mindere mate van nauwkeurigheid worden volstaan, terwijl de punten der 3e orde, waaraan zich in den regel geen verdere hoekmetingen vastknoopen, wederom met een minderen graad van nauwkeurigheid bepaald worden. De met den kijker van het instrument waar te nemen punten moeten niet alleen goed zichtbaar zijn, maar zich ook scherp begrensd voordoen, om eene juiste instelling van den kijker te verkrijgen. Om op verren afstand punten zichtbaar te maken, richt men gewoonlijk daarboven signalen op, welke bestaan uit een van bamboe gevlochten korf, ondersteund door 3 of 4 bamboes. Deze korf heeft de gedaante van een zandlooper, en het midden er van daar waar de toppen der kegels elkander raken wordt gebruikt voor aanpei- lingspunt; dit punt moet zich juist boven het te bepalen punt be vinden. Yoor zeer groote afstanden, zooals die bij het trianguleeren voorkomen, kan men dit hulpmiddel niet gebruiken, omdat men een dergelijk signaal te moeilijk of in het geheel niet zou vinden. Boven dien hebben deze signalen bij de triangulatiebrigade niet voldaan, daar bij den vrij langen tijd, gedurende welken zij dienst moesten doen, en de hevige winden, die vooral op hooge bergtoppen en

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 443