- 440 Bij het trian guleeren worden ook de hoogten van de verschillende hoekpunten boven het gemiddeld oppervlak der zee bepaald en de daartoe noodige hoekmetingen afzonderlijk verricht, ten einde het maken van fouten te voorkomen. De hoogtemetingen worden uitge voerd door het nemen van zenithsafstanden. Alle waarnemingen worden met inkt geschreven in meetboekjes zooveel doenlijk wordt dadeiijk de herleiding der hoeken in daartoe strekkende reductiestaten in tweevoud verricht; één exemplaar daar van wordt door den waarnemer en het tweede door den assistent bewerkt. Om op de hoekmetingen de noodige controle te kunnen uitoefenen, bepaalt men zich niet tot het meten van het strikt noodige, want deed men dit, dan zou eene fout, bij een of meer van die grootheden gemaakt, onopgemerkt blijven en onjuiste berekeningen ten gevolge hebben. Zoo zoude men in theorie niet alle hoeken van alle drie hoeken behoeven te meten, maar in werkelijkheid tracht men zooveel mogelijk dit wel te doen, want dan kan men fouten opsporen, daar tusschen de grootheden, welke men moet meten, en die, welke men strikt genomen niet noodig heeft, betrekkingen bestaan, waaraan de uitkomsten der meting getoetst moeten kunnen worden. suh. d. Vóór wij de vereffening der fouten en de berekening der driehoeken behandelen, moeten wij nog iets mededeelen omtrent de wijze, waarop de op het terrein bepaalde punten op de kaart moeten worden overgebracht, omdat dit op de berekening der driehoeken invloed heeft. "Wij weten dat de ligging van een punt ten opzichte van twee elkander snijdende lijnen bepaald is, wanneer de afstanden van dat punt tot die lijnen bekend zijn; die afstanden noemt men de coör dinaten van dat punt, en die lijnen de coördinaatassen. Gebruikt men voor die lijnen een meridiaan en een parallel, dan noemt men die afstanden geogravhische coördinatenvoor Sumatra is de meri diaan gaande door het Westelijk uiteinde van de basis bij Padang als eerste meridiaan aangenomen. Om nu het te meten terrein, dat zich op een gebogen oppervlak de aarde bevindt, op het platte vlak de kaart over te brengen, wordt het daarop geprojecteerd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 445