442 op de schalen van 140000 en 120000 de graadafdeeling resp. in 4 en 16 bladen wordt onderverdeeld. De primaire driehoekspunten worden nu volgens de aangenomen projectie op de kaarten overgebracht; de ligging der secundaire en tertiaire punten daarentegen in het platte vlak der graadafdeeling bepaald en wel ten opzichte van twee elkander in het midden der afdeeling rechthoekig snijdende coördinaatassen. Worden door contrölewaarnemingen fouten ontdekt in de waar genomen hoeken en zijn die fouten te groot, dan moeten zij op gespoord en verwijderd, zijn zij klein genoeg, dan moeten zij vereffend worden. Daar de fouten van waarneming niet te vermijden zijn, zal men altijd kleine verschillen hebben en moet er dus vóór de bere kening der driehoeken een aanvang neemt, eene vereffening van fouten plaats hebben. Men onderscheidt stat ionsver effening enwaarbij men te doen heeft met alle in een punt of station gemeten hoeken en eene definitieve netsvereffeningwaarin alle driehoeken betrokken zijn. De laatste kan eerst plaats hebben, wanneer de driehoeken aan twee gemeten bases aansluiten of aan één gemeten basis en een of meer vereffende zijden van een afgesloten net; zoolang dit niet plaats heeft, wordt eene stuksgewijze vereffening uitgevoerd. De stationsvereffening op primaire punten geschiedt volgens de methode der kleinste vierkanten; voor de overige stationsvereffenin gen gebruikt men voorloopig tot een tweede basis gemeten zal zijn, eene benaderende berekening, welke, gegrond op de theorie der kleinste vierkanten bij minder arbeid een voor het doel de topo- graphische opneming voldoende nauwkeurigheid oplevert. De driehoeksberekening wordt uitgevoerd volgens de methode van Legendrevoor de berekening van lengte en breedte en van de coördinaten der driehoekspunten wordt gebruik gemaakt van de „geodetische formules en tafels ten gebruike bij de triangulatie van het eiland Sumatra". Alle berekeningen worden tweemaal verricht, d. w. z. door twee personen onafhankelijk van elkander. En hiermede hopen wij het ons voorgestelde doel bereikt te hebben. Bovendien zijn wij overtuigd, dat deze beschrijving, al geeft zij maar

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 447