44 zijn. Welnu, wanneer wij na opsomming van een -en ander alsnog in aanmerking nemen, welke beslommeringen onderrichtgevende personen, die zich nauwkeurig op de hoogte willen houden van dit Yak en hunne leerlingen consciëntieus wenschen te beoordeelen, in het algemeen zullen hebben, kunnen wij stellig zeggen, dat hoewel zeer goed uitvoerbaar, de taak van het aan de schietschool verbon den officierspersoneel niet een van de lichtste is. En nu is tot nog toe wel niet duidelijk gebleken, dat aan wijziging in de formatie dringend behoefte "Was, of dat de verdeeling der werkzaamheden niet op boven aangegeven wijze zou kunnen plaats hebben, doch wanneer met het oog op den kolossalen vooruitgang in techniek en het toe nemen van allerlei nieuwe uitvindingen, proeven nemen en verslagen uitbrengen aan de orde van den dag zullen zijn, dan vragen wij: hoe moeten die drie arme officieren met al hun ijver en goeden wil het dan wel stellen? Bovendien, hoe moeten het practiseh en theoretisch onderricht er niet onder lijden, wanneer één dier offi cieren door ziekte als anderszins verhinderd is, zijne diensten waar te nemen? Doch met terzijdestelling van dit al, eischt de tegenwoordig be staande formatie toch dringende wijziging; of zouden er soms zijn die de groote voordeelen betwijfelden, welke verbonden zijn aan het benoemen van kapiteins tot het geven van onderwijs aan inrichtingen als de le en 2e afdeeling krijgsschool en de normaal-schietschool in Nederland? Buitendien, hoe moeielijk is het in de laatste alinea van artikel 36 der A. O. N°. 12 omschrevene niet in toepassing te brengen, wanneer zooals reeds geschied is, officieren ouder dan de in structeur aan de schietschool gedetacheerd worden? III Leerplan voor de cjedetaclieerde officieren. (theoretisch en praetisch). Het onderwijs in ballistiek en techniek met de daaraan voorafgaande wiskundige inleiding strekt zich uit over de ondervolgende zaken: A. Beknopte wiskundige inleiding: 1de rekenkundige reeksen van lagere en hoogere orde 2. toepassing van de leer der kleinste vierkanten 3. de beginselen der analytische meetkunde; vergelijkingen van de parabool; parabolische lijnen van hoogeren graad.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 47