470 de deserteurs zich verder niet meer van hun eigen wapen mochten bedienen dat een anderen Europeeschen fuselier B., die met eerstbedoelden B. tezelfdertijd wegliep, hetzelfde was wedervaren; dat zij beiden al dadelijk in een hutje opgesloten en streng bewaakt werden dat de eene B. spoedig ziek werd en gedurende twee maanden in eene mandarsah telle quelle verpleegd werd, in het leven blijvende door wat eten, dat de deserteur de V. hem nu en dan bracht; dat zijn toestand hem weldra onverdraaglijk voorkwam en hij dien tengevolge besloot zoo spoedig mogelijk naar onze troepen terug te keeren dat hem dit echter twee keeren mislukte en dat hij eindelijk wist te ontsnappen door de wachtdoende Atjehers diets te maken, op zijne huidziekte wijzende, dat hij bij den Tengkoe Loreh te Lamkrah medicijnen halen moest. B. wist tevens te verhalen, dat de Europeesche fuselier T., die den 26cn September 1884 van Lepong Arra deserteerde, aan koortsen overleden was; dat eveneens zou overleden zijn de Europeesche fuselier D., die don 21°" Februari 1884 van Glé Ivambing zoomede de sergeant-majoor Y., die den 2en Juni 1882 van Kota-Radja weggeloopen was (1); dat L die den 28en April 1884 van Anagaloeng deserteerde, te Kajadang ziek lag en eindelijk dat de deserteurs de Y. en S., die op 20 Mei 1882 en 21 Februari 1884 naar den overkant gingen, zoo gaarne tot ons zouden willen wederkeeren, doch uit vrees voor straf eerst wilden .trachten van Atjeh weg te komen. Den 18en Maart 1885 werd er andermaal te Kota-Radja gerechtigheid gedaan en stierf de fuselier B als C., op het schavot. Yan den Europeeschen sergeant Iv een Duitscher, wiens voorletter wij reeds hiervoren aanstipten, werd slechts weinig vernomen. Hij bleef dan ook slechts elf dagen bij de ons vijandige benden. Op den dag zijner desertie, zoo verhaalde K., moest hij van half (1) Het overlijden van V. werd in de jaren 1S8S en 1889 nog sterk betwijfeld, aangezien de generaal van Teijn berichten had ontvangen, dat hij leefde en zich liefst ophield in de nabijheid van den Pretendent-Sultan te Kemala,

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 481