45 B. De kogelbaan in liet luchtledige met toepassing van de para bolische theorie en afleiding van de formule voor de kogelbaan in den dampkring. C. De kogelbaan in den dampkring: 1. voorafgaande beschouwingen betreffende kracht, massa snelheid, versnelling, hoeveelheid van beweging, arbeidsvermogen van beweging; 2. de theorie van den luchttegenstand en de derivatie; 3. de invloed van den luchttegenstand op de baan van het projectie] in verband met zijne gedaante en den vorm van zijn voorvlak; 4. het bepalen van de dichtheid en het vochtigheidsgehalte der lucht, met verklaring van barometer, thermometer, psychrometer en terzhorloge; 5. het meten van snelheden; toestellen van Hutton en d'Arcij, Chronograaf van Le Boulengé, de Clepsydra, de electro-ballistische toestel van Navez-Leurs, toestel van Hélie, formule van Sejffardt om de snelheid te vinden; 6. het meten van trillingshoeken; behandeling van de in Oostenrijk en Duitschland gevolgde methoden; berekening bij het meten van die hoeken; coutróleproef met berekening; 7. het schieten van banen; 8. de theorie der brekingsl jnen 9. berekening van vizierhoeken; inrichting en constructie van het vizier; 10. het normaliseeren; 11. het berekenen van andere kogelbaan- grootheden 12. inrichting en gebruik van schootstafels; 13. het berekenen van invalshoeken en samenstellen van deinler- polatieformule voor die hoeken; vergelijking van de Zwitsersche formule met die bij ons in gebruik; practische bepaling der invals hoeken in Oostenrijk; 14. graphische ballistiek; 15. vergelijking van de baan in het luchtledige met die in den dampkring: a. bij gelijke elevatiehoeken b. bij gelijke snelheden; c. bj geljke elevatiehoeken en aanvaukeljke snelheden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 48