48fi butiën neemt niet of weinig toe, maar dat der uitkeeringen neemt toe in meetkundige reden. Is niet bijtijds voor een kapitaal gezorgd waarvan de rente de contributiën versterkt, dan wordt de toestand onhoudbaar omdat de contributiën tot zulk een bedrag moeten opgevoerd worden dat zij niet langer te eischen zijn; in dat geval moeten de uitkeeringen verminderd, soms geheel gestaakt worden tot schade van weduwen en weezen, wier levensonderhoud hiermede gemoeid is. Doch heeft men van den aanvang af het surplus der contributiën bewaard en op rente gezet, dan vormt zich het reserve kapitaal, waarvan de rente het nadeelig verschil goed maakt. Zoo ontstaat het duurzame evenwicht, en hier ligt de waarborg dat de eenmaal vastgestelde uitkeeringen, tot het laatst toe kunnen verleend worden. Alleen de wetenschap kan bepalen, welk verband tusschen contributiën en uitkeeringen moet gelegd worden opdat het financiëel evenwicht blijve bestaan; zij bepaalt tevens hoe groot het reserve kapitaal moet zijn opdat de uitkeeringen ook voor de toekomst zijn gewaarborgd. Het is een onafwijsbare eisch dat telken jare het kapitaal minstens zoo groot moet zijn, dat het de contante waarde vertegenwoordigt der reeds verleende uitkeeringen benevens de con tante waarde der aanspraken van de bestaande deelhebbers. Elk geslacht moet zijn eigen lasten dragen en zooveel aan contributie betalen, dat hieruit tot het einde harer dagen de weduwen kunnen onderhouden worden, die uit dat geslacht ontstaan. Verzuimt men dezen eenvoudigen regel dan ontstaat verwarring; de lasten van het eene geslacht worden gebracht op het volgende en daarmede is geen evenwicht mogelijk. In elke behoorlijke financiëele operatie moet ten allen tijde even wicht bestaan tusschen verplichtingen en bezittingen; om dit te onderzoeken moet men aannemen dat het fonds op een gegeven oogenblik worde geliquideerd en de balans worde opgesteld, gelijk hiervoor is geschied; blijkt hieruit een tekort, dan moeten onmiddellijk maatregelen worden genomen om hierin te voorzien, ook waar de nadeelige gevolgen eerst na jaren aan het licht zouden komen. Doet toch dit geval zich voor, dan zal het in den regel te laat zijn en gaat de zaak verloren. Ten einde deze hoofdzaak voor dit geval in helder licht te plaatsen

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 497