493 en acht ik mi] verplicht tot eene andere oplossing te adviseeren, die schijnbaar kostbaarder en omslachtiger beter tot het beoogde doel voert. Bij continuatie van het bestaande fonds met een jaarlijksche subsidie groot genoeg om het evenwicht te herstellen en in stand te houden, blijven vele gebreken bestaan en drukken zij voortdurend op de nieuw aan te stellen officieren. Voor hen wordt de toestand nooit zuiver; door voortdurend het maximum der contributie te heffen, worden zij belast met de gevolgen van vroeger begane fouten en kan er nooit aan gedacht worden het fonds overeenkomstig de goede regelen der comptabiliteit in orde te brengen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen, zie ik geen anderen weg dan de sluiting van het bestaande fonds voor verdere deelneming. Dan kan het onder de vigeerende bepalingen afloopen tot de laatste weduwe van de actueeie deelhebbers is gestorven. Het tekort dat zich hierbij zal voordoen en hierboven voor 1 Januari 1892 is berekend op f 8,582,480 moet in verloop van tijd aangezuiverd worden. Om de pensioenen der bestaande of der toekomstige weduwen te korten daaraan kan waarlijk niet gedacht worden Het ongunstige van den toestand is nóch aan haar, nóch aan hare overleden of alsnog te overlijden echtgenooten te wijten. Om de bestaande deelhebbers met verhoogde doorloopende contributie te treffen gaat evenmin. Wel hebben de deelhebbers van het jaar 1868 tot 1887 te weinig contributie betaald, doch dit was niet hunne schuld. Op hunne traktementen en pensioenen werd eenvoudig ingehouden wat van hooger hand werd bepaald, zonder dat zij ooit hierover werden geraadpleegd. Zij die na 1887 werden aangesteld hebben van den aanvang af de hoogste contributie betaald en zullen die waarschijnlijk tot het eind huns levens moeten voldoen. Yan de vroeger aangestelden zijn reeds velen gestorven, anderen gepensionneerd, het gaat niet aan van hen thans nog bijpassing te vorderen voor vroeger buiten hunne medewerking verlaagde storting. Alleen het Gouvernement kan aansprakelijk gesteld worden voor de gevolgen van maatregelen, die vanwege het Gouvernement werden genomen. Om thans tot een zuiveren toestand te geraken, schijnt mij de eenige aan te bevelen weg om het fonds voor verdere deelneming te sluiten, het reglement van kracht te laten voor de bestaande deelhebbers en het tekort uit

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 504