MILITAIRE IUKKERIJEN VOOR NEDERLANDSCH-INDIE. Heeft het Nederlandscli-Iudische leger behoefte aan militaire bakkerijen? Vervolg van blz. 428). III Behalve deze zijn er redenen, die oprichting dier bakkerijen in het bijzonder voor Indië aanbevelen. Wanneer het voor eenig voedingsmiddel van belang is, de zuiverheid van de grondstof in al haar vormen te kunnen coutroleeren, dan is dit wel bij het brood het geval. Vooral in haar laatsten vorm is het gevaar voor vervalsching zoo groot, omdat die zoo moeilijk practisch kan blijken door de keuring vóór de aflevering, maar daarentegen alleen door scheikundig en microscopisch onderzoek op brood en meel. Geen land nagenoeg, of het heeft middelen om de bereiding van de grondstof in al haar vormen tot aan het brood te volgen, doch Indië heeft die niet, of zou die slechts in de Bataviasche brood- en meelfabriek der firma Le Roux en Co. kunnen hebben, de eenige inrichting in Indië, die tarwe vermaalt. Alle overige bakkers maken hun brood van ingevoerd meel. Dat dit meel onderzocht wordt, zal wel tot de hooge uitzonderingen behooren. De bakkers toch hebben er de capaciteit niet toe, noch de werkkrachten om bet te laten doen. Hadden zij nu nog van de zijde hunner afnemers onderzoek van hun product te vreezen, dan zouden zij er althans om deze reden belang bij kunnen hebben van onderzochte meelsoorten gebruik te maken. Scheikundig onderzoek is in Indië echter veel te duur, dan dat eenig afnemer dit anders, dan in zeer buitengewone omstandigheden, zou laten dóen, en bovendien heeft hij veelal geen keus voor de aanschaffing van zijn brood, daar er, behalve op de hoofdplaatsen, maar zelden meerdere bakkers in zijn woonplaats, of in de naaste omgeviDg zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 507