499 dingsmiddelen betreft op 's lands kosten verstrekt. Daartoe wordt de levering van die voedingsmiddelen in tijd van vrede bij aanbesteding van hoogstens drie jaren tegelijk, aan den laagsten inschrijver of de laagste inschrijvers opgedragen; de andere levensmiddelen worden in huishoudelijk beheer (door de menages) aangeschaft. Al naar de grootte van het garnizoen en dus van de levering, en al naar gelang men volgens de bijzondere plaatselijke omstandigheden meerdere of mindere mededinging van zulk een maatregel verwachten kan, heeft de aanbeste ding al dan niet in perceelen plaats. De bereiding van het brood geschiedt door den betrokken aannemer, die van alle andere levensmiddelen in huishoudelijk beheer (menages). Alleen ingeval aanbesteding en heraanbesteding van versch brood mislukken, en men ook tot geen onderhandsche overeenkomst voor de levering komen kan, wordt daarin op andere wijze door het legerbestuur voorzien, hetzij door toezending van beschuit uit eenig magazijn der militaire administratie, hetzij door den soldaat eene vergoeding te betalen van hoogstens ƒ0,14 het ration (van 0,2 KG.) Yoor de aanschaffing van de te velde benoodigde levensmiddelen bestaan geen bijzondere voorschriften. Bij het uitrusten der le en 2e expeditie tegen Atjeh had de aanschaffing grooteudeels door de intendance plaats. Deze verkreeg haar voorraden meerendeels bij aanbesteding in Indië, van het oyerige werd het grootste gedeelte op dezelfde wijze door het ministerie van koloniën in Nederland ver kregen, een klein gedeelte werd in Indië uit de vrije hand aangekocht. Hoe de broodlevering plaats had, zagen wij hiervoren. De aanvulling der voorraden was opgedragen aan een aannemer, die te Penang aan boord der door de intendance ingehuurde stoomschepen leverde. Later werden de noodige levensmiddelen, gedeeltelijk door een aanne mer op Atjeh zelf geleverd, gedeeltelijk van uit Nederland (zoutvleesch en rookspek, jenever) en Batavia (wijn, Australisch vleesch en samengeperst hooi) toegezonden. De eerstgenoemde werden door den aannemer rechtstreeks aan de troepen verstrekt, zooals dit in de garnizoenen pleegt te geschieden, de laatste echter door tusschen- komst der intendance uit hare magazijnen ontvangen. Hoe intusschen de verstrekking plaats moge hebben, voor de aanschaffing werd tot nog toe hoofdzakelijk op het stelsel vanaanbeste- Dl. I, 1892 33

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 510