504 broodprijzen, kan wel afgeleid worden, dat de grondstof daar duur moet wezen. Voor volksvoedsel is brood in Indië dus veel te hoog in prijs; uit den aard der zaak kiest de bevolking in den regel zijn hoofdspijzen uit de producten van het land, die meestal tevens het voordeel hebben te voldoen aan de eischen van de luchtstreek. Voor warme landen nu zijn die: laag vetgehalte en groote verteerbaarheid, de organen bezitten daar niet de energie veel vet te verteren, ook heeft het lichaam er minder behoefte aan door de hooge omringende tempe ratuur, en nemen dus koolhydraten met vrucht de diensten van de vetten over. Beide voor de voeding onder de tropen gevergde eigenschappen vindt men met lagen koopprijs in de rijst vereenigd. Rijst is de volkslcost, de landspijs bij uitnemendheid voor Indië. Het ligt voor de hand, dat zij het hoofdvoedsel van den soldaat is. En zij is dit, niet alleen van hem, maar ook van eiken Europeaan in Indië. Zelfs bij den meest gegoeden ziet men al spoedig na zijn aankomst rijst de eerste plaats op zijn tafel innemen, maar nooit dan door nooddwang verdringt 'zij de oude voedingswijze geheel. Dit zal wel daaraan toe te schrijven zijn, dat men bij het onderhoud van het lichaam ook rekening dient te houden met den factor, dien opvoeding en gewoonte aanbrengen. Niet zonder schade, physieke en moreele, brengt men plotseling een algeheelen ommekeer in de voeding van het individu. Wordt dit erkend door geneeskundigen van groote ervaring (1), zelfs voor in Indië niet onschadelijke dranken (spiritualiën), waaraan men bij zijn komst gewoon kan zijn, te meer zal dit opgaan voor een artikel, dat in samenstelling niet ten nadeele der tropen van die van rijst afwijkt (2), en dat van der jeugd af aan een eerste plaats in de voeding van den West-Europeaan innam. Een vergelijking tusschen de voedingswaarde van rijst en brood (1) Dr. C. L. van der Burg. „De Geneesheer in N. I (2) Br. A. J. Snijders Onze voedingsmiddelengeeft op p. 222, 225 en 226 de navolgende getallen, die de verhouding aangeven tusschen de voedingswaarde van versch, gebuild brood, gepelde rijst en aardappelen. Hierbij moet in aanmerking genomen worden, dat gaar gestoomde rijst, zooals die in Indië algemeen, en ook door den soldaat gegeten wordt 125 tot 150°/o water bij de bereiding heeft opgenomen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 515