507 of een levensbehoefte zou minstens haar uitgaven kunnen dekken. Een andere vraag evenwel is het, of een dergelijke maatregel, op een der voornaamste voedingsmiddelen van den blanke toegepast, wel goed te keuren ware. Deze zou daardoor gedwongen zijn alleen de kosten te dragen van een zaak, zoo bij uitstek van algemeen belang, als de verzekering der broodvoeding voor het leger. Boven dien is instelling van een monopolie zeker tegen den geest des tijds op economisch gebied te noemen het zou een terugkeeren zijn tot vroegere toestanden in Indië, die hun tijd gehad hebben en veroor deeld zijn. Voor stoffen, die aan spoedig bederf onderhevig zijn, stuit men bij al de genoemde stelsels op zooveel bezwaren, dat men algemeen eigen beheer aangenomen vindt, als middel om het doel, oorlogsvoorraden van levensmiddelen, te bereiken, al kan men daarbij het bezwaar niet ontgaan, dat van alle ondernemingen die van den Staat de duurste zijn. Slechts bij uitzondering ziet men hem voorraden aanleggen, die hij door aannemers laat verwerken, maar deze vinden daarin gelegenheid eigen fouten te verontschuldigen, door die aan de hoedanigheid van de grondstof toe te schrijven. En niet altijd is men in staat hen van schuld te overtuigen. Daarom zou eigen beheer ook voor het Nederlandsch Indisch leger de voorkeur verdienen, en alleen voor enkele garnizoenen, te klein om een militaire bakkerij met voordeel te gebruiken, aan het stelsel van aannemers, werkende met gouvernementsgrondstof, gedacht kunnen worden. Onze conclusiën samenvattende, kunnen wij de volgende feiten vaststellen. Ongeveer dezelfde redenen zijn aanwezig om militaire bakkerijen in Indië op te richten, als in Nederland tot hare invoering geleid hebben. Die gronden zijn sinds dien wel is waar voor Nederland vervallen, niettemin hebben die bakkerijen ook nu nog reden van bestaan voor 't moederland en Indië beide, als middel tot het verkrijgen van verplegingspersoneel, een deel van het materiëel en der voorraden, waarbuiten de legers niet kunnen in oorlogstijd. O o

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 518