508 De bezwaren, die men tegen de militaire bakkerijen in Nederland zou kunnen aanvoeren, behoeven niet voor Indië te gelden, op voor waarde eener organisatie van den dienst, overeenkomende met de reden van haar bestaan. Daarentegen zijn voor Indië nadeelen aan het tegenwoordige stelsel verbonden, waarvan het voornaamste is, dat het zondigt tegen de gezondheidsleer. Voor de voeding van den soldaat is bovendien broodvoeding in vredes- en oorlogstijd voorgeschreven, maar dit voorschrift is niet uit voerbaar met het bestaande stelsel. De eenige wijze om dit kwaad te verhelpen ligt in het opleggen van grooter voorraden, welker verwerking alleen op rationeele wijze te verkrijgen is door oprichting van militaire bakkerijen. Te eerder zal men daartoe moeten overgaan, aangezien de onder vinding en de wetenschap beide steun geven aan het voorschrift, dat de Europeesche militair in Indië onder alle omstandigheden broodvoeding dient te ontvangen. Het bewijs, dat het legerbestuur het vraagstuk der voeding ook uit dit oogpunt heeft onder handen genomen, vinden wij daarin, dat reeds in 1873 blijkens de algemeene voorwaarden, voorkomende in de Algemeene Order N°. 76 art. 8, (p. 119 der officiëele uitgave) aan de mogelijkheid gedacht werd, dat militaire „stoombakkerijen" eerlang de broodleveranciers zouden kunnen vervangen. Dat dit plan niet tot uitvoering kwam, is wellicht toe te schrijven aan bezwaren, die oprichting dezer bakkerijen toen belet hebben. Yele omstandigheden in verband staande met het bakken echter zijn sedert veranderd. Om iets te noemen, door de afschaffing der uitvoerrechten op alle producten van Engelsch-Indië in 1873, is de tarweuitvoer uit dat land sedert dat jaar van 19,700 Eng. tonnen gestegen tot bijna 677,000 tonnen in 1887, na een jaar te voren de hoeveelheid van ruim 1,113,000 tonnen te hebben bereikt.(1) Welke die bezwaren overigens waren, is ons onbekend, maar zeker komt het ons voor, dat zij al zeer zwaar moeten wegen, willen zij (1) The MillerTechnical Issue XY, p. 156 (1889). India as a Wheat producing and W. exporting country II,

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 519