519 vakken en een buiten de sub-commissie staand lid heeft alleen het recht de schriftelijke antwoorden te beoordeelen en dan onder voorbe houd, dat hij van dit recht gebruik makende, zulks doet ten opzichte van de door alle adspiranten op éénzelfde vraag gegeven antwoorden. Hoewel ons deze laatste zin eenigszins vreemd voorkomt, wijl wij niet begrijpen, waarom een schriftelijk antwoord wel en een mondeling niet door een buiten de sub-commissie staand lid kan worden beoordeeld en waarom dus niet de beoordeeling uitsluitend is opgedragen aan de sub-commissiën, zoo onderscheidt o i. de tegenwoordige, tot dus verre door ons besproken regeling, zich gunstig van de vroegere. Toen was de Legercommandant in de samenstelling der commissie gebonden aan een bepaald aantal officieren van verschillende rangen en wapens of dienstvakken, die teBitavia garnizoen hielden, wat niet bevorderlijk was aan den eisch, waaraan elke examencommissie zooveel mogelijk moet voldoen, nl. dat zij permanent is. Yan sub- commissiën van deskundigen voor de onderscheidene vakken was geen sprake; de president en ieder der leden waren verplicht elk antwoord in elk vak gegeven, te taxeeren volgens een stelsel van cijfers en het gemiddelde der toegekende cijfers werd als het beoordee- lingscijfer van dat antwoord aangemerkt. Daar de commissie bestond uit 1 president en 6 leden (voor den krijgskundigen cursus 5), werd het eindcijfer in een vak, waarin 6 vragen gedaan waren, verkregen uit een gemiddelde van 7 X 6 (6 X 6) cijfers, hetgeen zeer omslachtig was en aan de commissie zeer veel tijd en inspanning kostte, zondereen evenredig nut op te leveren. Hoe was het toch van een militair apotheker te vergen, dat hij een zelfstandig oordeel kon uitspreken over de antwoorden gegeven in de tactiek, de geodesie, de wapenkennis en de versterkingskunst Doch ook in andere opzichten is de nieuwe regeling beter dan de vroegere. Terwijl toen het geheele examen schriftelijk werd afgenomen met uitzondering van het lezen en spreken van talen, geschiedt dit thans uitsluitend mondeling in de wapenleer, de ken nis en de inrichting van meet- en waterpasinstrumenten, het lezen van kaarten en van graphische voorstellingen en de aardrijkskunde schriftelijk alhoewel mondeling te vragen toelichting niet is buiten gesloten in de versterkingskunst en de toepassing van de vlakke

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 530