520 driehoeksmeting op vraagstukken uit de werkdadige meetkunst en schriftelijk en mondeling in de tactiek, de toepassing van de bolvormige driehoeksmeting op de geodesie, de talen, de natuurkunde en de compagnies-administratie. Het uitsluitend schriftelijk doen afleggen van het examen had het voordeel, dat men aan alle adspiranten dezelfde vragen kon doen, hetgeen voor de commissie met het oog op de toen voorgeschreven rang schikking der candidaten, een gemak opleverde. Die rangschikking steunde toen echter slechts op een klein aantal antwoorden in een vak gegeven, want anders duurde het examen te lang. Hoe meer vragen men den adspirant echter doen kan, des te grondiger oordeel zal men omtrent zijn kennis kunnen krijgen, waardoor, al worden aan alle adspiranten niet dezelfde vragen gedaan, spoedig blijken zal, hoe men hen ten opzichte van elkander dient te beoordeelen. Een zooveel mogelijk mondeling gehouden examen leidt dus tot een juister resultaat, terwijl het vlugger afgeloopen is een groot voor deel voor de adspiranten dan een schriftelijk, omdat meerdere sub- commissiën gelijktijdig het examen kunnen afnemen. Bovendien wordt rangschikking bij de nieuwe regeling alleen vereischt, wanneer het aantal der adspiranten, dat der opengestelde plaatsen overtreft en daarop oefenen niet meer alleen de behaalde eindcijfers van beoordeeling invloed uit, maar ook het gedrag, het karakter en de militaire vormen van den adspirant, omtrent welke punten door de commissie inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij de betrokken militaire autoriteiten. Wat het programma van examen betreft, zien wij, dat voor den intendancecursus de scheikunde vervallen is, doch dat daarvoor in de plaats is getreden eene grondige kennis van de compagnies-admi nistratie. Yoor den krijgskundigen cursus wordt geen natuurkunde meer geëischt, zijn onder de tactiek nog opgenomen de gevechtsleer en de kleine oorlog, zijn de driehoeksmeting en de beschrijvende meet kunde respectievelijk gevoegd bij de geodesie en de versterkingskunst en is de analytische meetkunde herdoopt in het lezen van graphische voorstellingen. Voorts worden van de wapenleer niet meer geëischt dealgemeene begrippen omtrent de vuuruitwerking, is de vereischte kennis van de

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 531