521 veldversterkingskunst meer nauwkeurig omschreven, wordt die van den aanval op en de verdediging van duurzame werken niet meer geëischt en bepaalt zich de geodesie tot de kennis van de inrichting en het gebruik van hoekmeet- en waterpasinstrumenten, waarbij toepassingen op het gebied der bolvormige driehoeksmeting. Eindelijk is de kennis der Javaansche grammatica als aanbevelingsvak vervallen. Ook in het programma zijn o.i. eenige verbeteringen aangebracht, wanneer wij het vergelijken met het vroegere. Dat de toegepaste tactiek begrepen is in het examen in de tactiek, was reeds lang noodig; aan de Krijgsschool had men, uit gebrek aan tijd, geen gelegenheid dit onderdeel der tactiek te doorloopen, zoodat stilzwijgend moest worden aangenomen, dat de hoofdbegrippen daarvan, den leerlingen bekend waren. Dat de driehoeksmeting en de beschrijvende meetkunde opgenomen zijn bij die vakken, waarbij de kennis der vorengenoemde wetenschappen een vereischte is, is rationeel, verder toch gaat men in die wetenschappen nietevenzoo is aan de geodesie toegevoegd de oplossing van eenvoudige vraagstukken op het gebied der bolvor mige driehoeksmeting, omdat het gemis aan kennis daarvan steeds een struikelblok bleek te zijn bij de studiën in de geodesie aan de Krijgsschool. Nu in dezen tijd de meest deskundigen het niet meer eens zijn op het gebied der duurzame versterkingskunst, is het duidelijk, dat men daarvan op het examen alleen algemeene begrippen eischt en de wijzen van aanval en verdediging heeft geschrapt. Met de scheikunde voor den intendancecursus is dit laatste geschied, omdat aan de H. K. deze wetenschap op nieuw in haar geheel doorloopen wordt, nuttiger is het daarom, dat men de compagnies-administratie op het examen eischt. Met de overige veranderingen in het programma kunnen wij ons minder goed vereenigen. Zoo bestaat er geen bezwaar tegen om van de wapenleer de algemeene begrippen van de vuuruitwerking te schrappen, met het oog op het latere onderricht, dat de leerling hierin aan de H. K. krijgt, maar naast de kennis van de wapenen en munitiën van ons leger is het o.i. een strikt vereischte, dat de candidaten algemeene begrippen omtrent die zaken hebben. Ook betreuren wij het, dat de natuurkunde geen eisch meer is voor den krijgskundigen cursus, zelfs scheikunde achten wij noodig daaraan toe te voegenbeide wetenschappen grijpen zoodanig in het maatschap-

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 532