522 pelijk leven en in de militaire wetenschappen in, dat een officier, die de kennis harer hoofdbegrippen mist, het gemis daarvan bij zijne voortgezette studiën herhaaldelijk zal gevoelen. Regelen omtrent de beantwoording der vraag of een candidaat al dan niet als geslaagd moet worden beschouwd, zijn slechts in algemeenen zin gegeven. Wanneer de commissie de overtuiging heeft gekregen, dat de kennis van den adspirant over het geheel genomen voldoende is, dat hij een gezond oordeel heeft, vlug van opvatting is en zich eene goede wijze van werken heeft eigen gemaakt, dan is de commissie bevoegd hem tot toelating op de If. K. voor te dragen, ook al heeft hij niet in alle vakken aan de eischen van het exameu voldaan. Bij de vroegere regeling moesten zij, die in meer dan twee vakken een onvoldoend cijfer behaalden, al ontbraken aan het voldoende een paar duizendste punten, onvoorwaardelijk worden afgewezen, wat ook het geval was met hen, wier gemiddeld cijfer over alle vakken te zameu genomen, minder dan voldoende bedroeg. Op andere zaken, dan de behaalde cijfers bij het examen werd niet gelet, zoodat alles van dat examen afhing. Nu is een examen altijd een slechte maatstaf van beoordeeling; toch is het een noodzakelijk kwaad, dat men alleen eenigszins kan neutraliseeren, door niet alles te laten afhangen van de behaalde eindcijfers, maar ook andere factoren in aanmerking te nemen. Zoo is het niet onverschillig in welk vak de candidaat niet voldoet, evenmin de mate van onvoldoendheid en de reden daarvan. Een candidaat, wiens geheugen hem nu en dan op het examen in den steek laat, heeft kans onvoldoende te krijgen; heeft hij echter bewezen een scherp oordeel te bezitten, dan zal niettemin de commissie, wanneer zij aan geen regelen gebonden is, hem gaarne voor eene plaatsing voordragen. Hoewel dus de taak voor de examencommissie zwaarder is geworden, dan vroeger het geval was, zoo gelooven wij toch dat zij zich beter zal kunnen verzoenen met het oordeel, dat zij naar eigen overtuiging uitspreekt, dan wanneer zij dit naar vaste regelen moet doen. Regeling- van het onderwijs aan de Hoogere Krijgsschool. A. Krijgskundige cursus.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 533