50 genomen, wanneer men althans te doen heeft met personen, die moeten voldoen aan de vereischten in de A. O. aangegeven. We stellen ons dan ook voor, dat, zoo de oefeningen voorkomende in 56 van het schietvoorschrift sub. a. b. c. en d. in het kwartier gehouden werden waardoor ongeveer driekwart uur per dag ge wonnen zou zijn men alsdan met drie weken zou kunnen volstaan. De oefeningen der tweede klasse kunnen dan weer in vijf dagen, en die der eerste klasse in 20 dagen doorloopen worden. De tijd om laatstgenoemde klasse door te maken dient ruimer genomen te worden, daar het van oogenblikkelijk belang is, het kader ruim schoots in de gelegenheid te stellen tot scherpschutter bevorderd te kunnen worden. Yerder vijftien dagen tot het houden van scherpschuttersoefeningen, en een gelijk aantal dagen, om het vuur in gesloten en verspreide orde te beoefenen, zoodat er nog ruim een week disponibel zou zijn om het kader te oefenen in het toepassen van de schietregels voor het gezamenlijk vuur op kleine afstanden. Onder II zagen wij, gedurende welken tijd er theoretisch onder richt aan het kader gegeven werd. Dit strekt, zich, wat de onder officieren betreft, uit over het volgende: A. Behandeling van het schietvoorschrift. B. Aanhangsel van het schietvoorschrift en wel I. theorie van het schot. II. verklaring van het begrip „spreiding'', oorzaken daarvan, be rekening van het aantal punten, dat op een zekere schijf op een zekeren afstand verkregen kan wordende 50°/0 breedte en hoogte spreiding. C. Bundelvuur, te weten I. In hoofdzaak 56-63 van het aanhangsel. II. Opgave van trefferruimten voor verschillende afstanden, bij staan de, knielende en liggende doelen. III. Berekening van het procent treffers, dat op zeker doel op zekeren afstand verkregen kan worden met behulp van een grondplan. IV. Opgave van het procent treffers, dat op verschillende doelen op verschillende afstanden geplaatst, verwacht kan worden. Y. Berekening van het aantal schijven, dat benoodigd is, om een

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 53