529 Indië zijn. Met den Inlander als cavalerist en het Indisch paardenras heeft onze ruiterij rekening te houden en deze elementen hebben een kenmerkenden invloed op het tactisch gebruik van het wapen in Indië. Het tactisch gebruik der Veldartillerie wordt voor een deel beheerscht door de samenstelling en de inrichting van haar materieel en aan gezien dit laatste in ons leger in menig opzicht afwijkt van het Nederlandsche, zoo is ontegenzeggelijk eeue detacheering bij de Indische Veldartillerie te verkiezen boven die bij de Nederlandsche. Voor de officieren, die volgens de tegenwoordige bepalingen in aanmerking komen voor eene detacheering bij de Bergartillerie, zou het o.i. daarom wenschelijk zijn, die detacheering uitsluitend te Batavia te doen plaats hebben, alwaar eene divisie Veld- en Bergartillerie in garni zoen is, zoodat de gedetacheerde officiereu in de gelegenheid zijn ook het materieel eener veldbatterij van naderbij te bezien en de oefe ningen van die batterij bij te wonen, op de dagen, waarop de berg- batterij voor hen minder belangrijke oefeningen houdt. Zoo wordt voor die officieren, althans gedeeltelijk, aan het boven door ons geopperde bezwaar tegemoet gekomen. De officieren der Cavalerie afkomstig van de H. K. worden echter in het geheel niet bij de Artillerie gedetacheerd, evenals die der Genie niet bij de Infanterie. Dit beschouwen wij als een bepaald gebrek der tegen woordige regeling; men zou daar nog kunnen bijvoegen, dat geen der officieren bij de Cavalerie gedetacheerd wordt, maar alles is niet mogelijk, omdat dit te veel tijd zou kosten en wanneer dan ééne deta cheering moet worden opgeofferd, dan komt daarvoor de laatstgenoemde in aanmerking. De tijd van detacheering 3 maanden achten wij bedenkelijk kort, vooral wanneer, wat niet altijd te vermijden is, die detacheering in het regenseizoen valt, gedurende welken tijd men zich bij de meeste korpsen wijdt aan de voor de gedetacheerde officieren weinig belangrijke elementaire oefeningen. Op grond van de bovenstaande overwegingen, ware het o.i. wensche- lijker geweest de detacheering der officieren in Indië bij de verschillende wapens met 3 maanden te verlengen en deze aldus vast te stellen: voor de officieren der infanterie: 6 maanden bij de divisie Veld-en Bergartillerie te Batavia

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 540