533 wordt noodig geacht, den officier te bewaren voor finaneiëele tobbe rijen tijdens zijne studiën en voor het maken van schulden. Ook de mate van toeloop tot de H. K., hangt voor een groot deel af van de bezoldiging, welke aldaar wordt toegekend; menig officier, die in Indië juist van zijn tractement kan en moet leven, gaat niet naar de H. K., indien hij voorziet zich daar in schulden te moeten steken, ter wier afdoening hij zich eenige jaren na zijn terugkomst in Indië moet bekrimpen. Welke bezoldiging redelijkerwijze noodig moet worden geacht, hangt er van af, of de officier al dan niet gehuwd is en of hij kinderen heeft; hiermede kan echter geen rekening worden gehouden, er moet één tractement zijn, waarvan de gehuwde officieren kunnen leven en waarvan dan uit den aard der zaak de ongehuwde officieren goed kunnen leven. Dat de tracte- menten hooger moeten zijn dan die van de Nederlandsche officieren, is duidelijkvan algemeene bekendheid is het toch, dat een tijdelijk, in Nederland vertoevend Indisch officier onmogelijk van hetzelfde tractement kan leven als zijn Hollandsche collega, wiens behoeften en levenswijzen zich in den loop der tijden naar dat tractement hebben weten te regelen. Naar onze meening nu, is de bezoldiging der leerlingen van de H. K., zooals zij thans geregeld is, bij zeer veel overleg even voldoende voor de gehuwde officieren en ruim voldoende voor de ongehuwden. In het belang der zaak ware het o.i. geweest, het tractement van de luitenants-leerlingen te brengen op f 2500. In zijne bij het voorloopig verslag op het wetsontwerp gevoegde nota, wijst de overste Rooseboom er op, dat het in het belang van den Staat is, eene promotie bij keuze te waarborgen aan de officieren, die den cursus der H. IC. in alle opzichten met goeden uitslag hebben doorloopen, zonder daarvan andere buitengewoon verdienstelijke offi cieren uit te sluiten. Het is een groot legerbelang, zoo oordeelt /HEGrestr. dat juist de officieren van den gelukkigsten aanleg, van de meeste ontwikkeling, met de beste karaktervorming nog eene bijzondere opleiding verkrijgen, omdat juist zij het zijn, waaruit, zal de H. K. aan haar doel beantwoorden, het meerendeel der toekomstige hoogere aanvoerders en stafofficieren moet voorkomen Eene snellere promotie nu, moet de prikkel zijn, waardoor de beste officieren zich bij eene

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 544