534 groote concurrentie, eene plaats aan de H. K weten te vervoveren, om daarna zich met de meeste inspanning en toewijding aan de studiën te wijden, ten einde de school met gunstigen uitslag te doorloopen en zich het recht op eene promotie bij keuze te verwerven. De Regeering ging met dit voorstel niet mede, omdat zij het bedenkelijk achtte, als regel eene bevordering bij keuze te verbinden aan het met goeden uitslag doorloopen van den cursus aan de H. K.; elke zoodanige bevordering toch, zoo oordeelde zij, moet rijpelijk worden overwogen, waarbij ook op de belangen van anderen dient te worden gelet, men mag er een officier dus nimmer recht op geven, maar de belangen van den dienst en van het leger moeten daarbij den doorslag geveD. Dan zal ook de goede geest in het leger door die bevordering niet worden verstoord en vroeger of later zal onge twijfeld aan de officieren, die daarvoor in aanmerking komen de plaats worden gegeven, welke hun toekomt. Hoewel er ondanks het gewicht der door de Regeering genoemde bezwaren o.i. veel te zeggen valt voor het voorstel van den afge vaardigde Rooseboom ten opzichte van de officieren van het Neder- landsche leger, zoo achten wij de toepassing daarvan niet wenschelijk ten opzichte van de Indische officieren, wier promotie in den regel eene beduidend snellere is en die bij terugkomst in indië gewoonlijk binnen een paar jaren hunne bevordering tot kapitein kunnen tege moet zien. Er is echter een ander middel, waardoor het bezoeken van de H. K. in Indië kan worden aangemoedigd en dit is eene wijziging der verlofs bepalingen ten aanzien van de officierendie den cursus aan de H. K. hebben doorloopen. Thans moeten die officieren opnieuw weer minstens 12 jaren in Indië doorbrengen alvorens-het geval van ziekte uitgezonderdrecht te hebben op een buitenlandsch verlof. Het verblijf aan de H. K. wordt dus als verlof aangemerkt en dat het daar al heel weinig van heeft gehad voor de officieren, die den cursus met gunstigen uitslag hebben doorloopen, daarvan zal de lezer, die de boven in algemeene trekken omschreven regeling van het onderwijs aan de H. K. gevolgd heeft, zeker wel overtuigd zijn. P. C. van der Willigen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 545