- 541 deze onderzoekingen bezighouden en kunnen wij verzekerd zijn over een paar jaren in 't bezit te zijn van vertrouwbare Indische ge gevens. Wie weet welke verrassingen ons nog wachten, zoo ten voordeele als ten nadeele van het Indische rund-, buffel- en var- kensvleesch. Voorshands is m i. te goed vertrouwen in Europeesche cijfers verkeerd. König en andere handboeken hechten alle eene groote waarde aan de soort der runderen. In de practijk is dit ook het geval; welke groote moeite en kosten worden in ons vaderland niet gedaan om de qualiteit van het vee evengoed te doen blijven of te verbe teren. Kruising van de meest bevoorrechte rassen, uitmuntende gras- en stalvoederingzindelijke inrichting der stallen, bijzondere zorg voor de jonge kalveren, ziedaar de middelen, die in Nederland worden aangewend om runderen te verkrijgen met een fijn en sappig vleesch en koeien, die zeer veel melk geven. En toch zijn sommige streken van ons land door heerlijke weilan den in dit opzicht bijzonder bij andere bevoorrecht. Die teeltkeus, door den mensch "uitgeoefend, die uitmuntende weiden, die bijzondere verzorging van dat alles is in Indië zoo goed als niets te bemerken. Wel worden koeion van elders in gevoerd, meestal uitsluitend voor de melkproductie, maar met de ■Inlandsche runderen is het vrij wel gebleven zooals het altijd is geweest; dat bewijzen b.v. de uiers der koeien, die klein zijn en slechts melk leveren, zoolang het kalf bij de moeder is. Op grond van al deze overwegingen steunt mijn gering vertrouwen in de qualiteit van ons rundvleesch. Ik bezit wel de 2e uitgave van König, niet de 3e en kan deze ter plaatse niet leenen. De middencijfers der tweede uitgave zijn iets anders dan die de Heer Vries gebruikt. Toch kunnen deze weinig veranderd zijn, omdat de 3e uitgave een gemiddelde zal opgeven over meerdere analyses dan de 2°. Ik geloot daarom dat onderstaande opgaven, wel ongeveer dezelfde zullen zjjn als de Heer Vries voor oogen had

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 552